Žlutá nálepka na balíčku: ... articles 28 and 29 of the Treaty...Víte, co to znamená, když vám přijde balíček, na němž je žlutá nálepka s nápisem: "Goods not fulfilling the conditions laid down in Articles 28 and 29 of the Treaty on the functioning of the European Union"? A víte, kdy je takovou nálepku potřeba na balíček nalepit?

Kde začít? Asi u té slavné "Treaty on the functioning of the European Union", tedy dohody o fungování EU. Články 28 a 29, o kterých je tady řeč, se týkají volného pohybu zboží v Evropské Unii. Pokud se v EU objeví balíček ze země mimo EU a ve vstupní zemi neprojde celními formalitami, volný pohyb po EU se na něj nevztahuje, takže klidně může být dodatečně doclen, dodaněn apod.

Samozřejmě clo a DPH se platí, pouze pokud se na daný balíček vztahuje. Takže pokud je v něm levnější zboží, které je pod zákonnou hranicí pro tyto platby, žlutá nálepka je tam vlastně zbytečně. Ale upozorňuje, že prostě tohle je zboží ze země mimo EU, že se clem ani dalšími záležitostmi zatím nikdo nezabýval a i když je tedy už v prostoru EU, nevztahuje se na něj dohoda o volném pohybu zboží.

Pokud zboží pochází z EU, články 28 a 29 dohody se na něj vztahují a tudíž se toto zboží může volně pohybovat po EU. Od toho také - mimo jiné - tu Evropskou unii máme, že ano.

Takže až vám příště přijde balíček se žlutou nálepkou a nápisem začínajícím "Goods not fulfilling the conditions laid down in Articles 28 and 29 of the Treaty...", buď jste museli zaplatit clo/DPH, hodnota byla pod limity/limitem pro platbu nebo si ten, kdo měl vybrání poplatků zařídit, nálepky nevšiml (což je vzhledem k její barvě dost obtížné). Dobrá zpráva je, že nalepení nálepky se zjevně týká úřadů, případně možná logistických firem, takže se mu většina smrtelníků vyhne.


(11. 10. 2016 | Jannen)


Autorem tohoto textu není redakce těchto webových stránek, ale jeden ze čtenářů/ek: Jannen (kliknutím na jeho/její jméno přejdete na jeho/její domovskou stránku). Chcete-li si zde také vést deník nebo sem psát články, zaregistrujte se/přihlašte se na této stránce.

Další články tohoto čtenáře: všechny jeho/její články
Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

Další články tohoto čtenáře

všechny jeho/její články

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2802)