O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Zbavte se závislosti na uzavřených serverech a storage systémech

Jaké jsou výhody otevřeného hardware a co znamenají zkratky SDS a SDN?

Každý správce IT to jistě zažil – do některého ze serverů či diskových polí chtěl přidat disk nebo rozšířit kapacitu RAM. Ve většině takových případů musel koupit „značkový“ pevný disk či DIMM nesoucí logo výrobce celého systému, protože generický DIMM, SSD nebo procesor by firmware neakceptoval nebo by minimálně takový nákup vedl ke ztrátě podpory a záruky. O tom, jakým způsobem hlavní výrobci na trhu tento „Vendor Lock“ zneužívají, není pochyb a je to dobře vidět například na ceně běžného 4TB SAS disku.

Především růstem velkých datacenter zajišťujících cloudové služby se zvyšují dodávky takzvaných white-box serverů, tedy serverů vyrobených společnostmi, o kterých většina majitelů či ředitelů běžných firem neslyšeli. Mezi největší „utajené“ výrobce patří společnosti Supermicro, Asus, QCT (Quanta), Tyan a AIC. Tito „white-box“ výrobci jsou často zaměření pouze na serverový byznys, neinvestují tolik do marketingu, ale oslovují napřímo na největší firemní klientelu z celého světa. Další způsob jak se takové „white-boxy“ dostávají k zákazníkům je nepřímý prodej lokálními partnery, kteří zajišťují integraci whiteboxů do ucelených řešení.

Výhodou takovýchto „white-box“ systémů je především jejich otevřenost, jinými slovy absence „vendor-lock-ů“, která plyne z rozdílného obchodního modelu. Supermicro a podobní výrobci se zaměřují pouze na vývoj a výrobu serverového barebone, který obsahuje základní desku, chassi a systém chlazení a napájení. Jaké pevné disky, paměti či procesory zákazník použije, je jeho volba.

Výhody pro výrobce jsou zřejmé – koupí „uzavřeného“ serveru či storage má jeho výrobce takřka 100% jistotu, že už má zákazníka pevně připoutaného. Přechod k jinému podobnému výrobci je obtížný, a pokud se k němu zákazník nakonec odhodlá, zjistí, že si mnoho nepomohl a že jen jeden uzavřený systém doplnil či nahradil dalším. Cesta jak se vymanit z takové závislosti vede právě přes otevřené serverové a storage řešení. Tedy právě využitím „white-box“ serverů, které jsou dodávané jako otevřené a konfigurovatelné, umožňující osazení komponent třetích stran a dle přání zákazníka.

Využití otevřených systémů

Právě využití otevřených systémů umožňuje uživateli svobodnou volbu a to v každé etapě životního cyklu produktu. Právě možnost výběru dodavatele a značky například pevných disků či pamětí, zajistí lépe než cokoli jiného férové ceny a kvalitní služby po celou dobu provozu. Logika je jasná, pokud výrobce serveru XYZ ví, že do jeho serveru jdou osadit pouze „jeho“ pevné disky, nic už ho nemotivuje k tomu, aby jeho ceny příslušenství a upgrade byly vždy konkurenceschopné. Ať koncový zákazník koupí nakoupí „značkový“ harddisk v eshopu nebo u partnera, nejvíce peněz za předražený disk vždy zůstane u výrobce uzavřeného systému, tedy u společnosti XYZ.

Argumentem známých globálních značek v okamžiku, kdy jejich zákazník objeví otevřená řešení, je poukaz na odladěnou kompatibilitu a unikátní vlastnosti. Skutečnost je však taková, že ani známé globální ICT značky neprodukují vlastní pevné disky, paměti, procesory či SSD moduly a dodávají pouze „o-brandované“ produkty specializovaných firem jako je Intel, WesternDigital, Samsung či Seagate. Pro zajištění uzavřenosti celého systému jsou pak firmware systémů vybavené kontrolou, zda nový disk či DIMM modul, který se v systému objevil, opravdu ten jediný „správný“ (rozuměj předražený).

Jiný oblíbený trik je přejmenovávání obecných standardů vlastním názvem, který umožní globální značce se odlišit. Většina lidí pohybujících se kolem firemního IT jistě slyšela názvy jako ILO nebo DRAC, ale jen menšina z nich ví, že jde o běžný průmyslový standard IPMI 2.0.

Jednoduchým poznávacím znamením otevřených systémů je to, zda dostanete k serveru či storage plný počet hotswap rámečků na pevné disky do všech pozic. Pokud tomu tak je, disky půjde pravděpodobně dokoupit kdykoli později na volném trhu bez formálních překážek omezujících rozšiřitelnost.

Trendem jsou otevřené systémy

Trendem souvisejícím s komoditizací serverů a storage, tedy s posunem směrem k otevřeným systémům je oddělení HW a SW vrstvy. V datových centrech i u firemní klientely se tak stále častěji objevují řešení nazývaná SDS (Software Defined Storage) a SDN (Software Defined Network), což jsou dvě oblasti, ve kterých je SDx koncept nejdál.

Typickými představiteli SDS jsou NexentaStor, Open-e, Windows Storage Server, EVO:Rail od společnosti VMware nebo projekt OpenStack.


Hlavní výhodou SDS a SDN architektury pro uživatele je vyvázání se z uzavřených proprietárních systémů, které bývají dražší, než když je HW a SW část pořizována odděleně. Společnosti Supermicro, QCT, AIC a další vyrábí různé varianty storage serverů Cluster-in-Box (CiB) určených pro využití s NexentaStore a Windows Storage Server. CiB jsou nejčastěji 2U nebo 3U zařízení, které nahrazují klasické proprietární dual-kontrolerové SAN boxy. Výhodou je snadná škálovatelnost kapacity a výkonu – oba řadiče CiB diskového pole jsou osazené běžnými procesory Intel Xeon, běžnými ECC DIMMy. IO konektivita je řešena standardizovanými PCI Express přídavnými kartama. Při upgrade například z 4Gbs FC na 16Gbs FC stačí vyměnit v CiB pouze dvě přídavné karty namísto výměny celého SAN boxu. Při potřebě zvětšit úložnou kapacitu lze doplnit běžné SAS pevné disky přímo do CiB boxu nebo do SAS JBODu.

O společnostech a výrobcích zmíněných v textu

Abacus Electric, s. r. o., je největším lokálním dodavatelem otevřených serverů a storage s certifikací ISO9001 a dvacetiletou tradicí na trhu. Abacus Electric se cíleně zaměřuje na dodávky systémů „No Vendor Lock-in“, tedy systémů a řešení, která jsou otevřená pro rozšíření.

Dodává široký sortiment serverů a storage zařízení pro webhosting, virtualizaci, privátní i veřejný cloud, HPC, ukládání dat a jiné aplikace. Díky partnerství s klíčovými výrobci (Supermicro, AIC, AMD, Areca, Asus, Intel, LSI, Mellanox, Nexenta, Open-e, Promise, QCT, QLogic, Tyan, WD) je sortiment serverů a storage řešení výjimečné svou šíří a vlastnostmi (nabídka sahá od 1 U s hloubkou 25 cm po 8procesorové stroje s 80 fyzickými jádry).

Nexenta Systems je lídrem trhu v oblasti podnikových open storage řešení. Hlavní produkt – NexentaStor je založen na OpenSolaris /open storage ZFS technologiích.

Quanta Cloud Technology je dceřinou společností Quanta Computer, Inc. (Fortune Global 500). QCT vyvíjí a dodává pokročilé hardwarové systémy cloud datových center po celém světě. Produktové řady zahrnují servery, úložiště, síťové (LAN) switche.

Super Micro Computer, Inc. (NASDAQ: SMCI), vyvíjí, vyrábí a dodává energeticky efektivní, optimalizované servery architektury x86. Firma vyrábí široké portfolio serverů, high-end-ových pracovních stanic, storage systémů a ostatních serverových komponent souhrnně nazývaných Server Building Blocks Solutions.

(Partnerský příspěvek)


(3. 12. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Moderní datové centrum: Informační srdce vašeho byznysu

Jako datové centrum se - mnohdy bez ohledu na velikost - označuje prostor, v němž jsou umístěny centrální počítačové systémy organizace...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1579)