Zaměstnanec ve výpovědní lhůtě: Otázky a odpovědi



S výpovědní dobou souvisí řada nejasností. Lze odejít dříve než ve výpovědní lhůtě? Jak se nakládá s nevybranou dovolenou? Co když zaměstnanec onemocní? Podívejme se, jak podobné situace řešit.

Na otázky odpovídá Jana Kaplická z pracovního portálu Profesia.cz:

Lze odejít dříve než ve výpovědní lhůtě? Co hrozí, když ji zaměstnanec nedodrží?

Nedodržení výpovědní lhůty je v podstatě neomluvená absence. To je důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru, což sice může být cílem zaměstnance, ale zaměstnavatel nejspíš uvede tento důvod do zápočtového listu, který může vyžadovat nový zaměstnavatel. Zápočtový list dále požaduje také Úřad práce, a pokud by následný nástup do nového zaměstnání z jakéhokoliv důvodu nevyšel a zaměstnanec nakonec skončil na úřadu práce, rozhodně by to zkomplikovalo nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dále může zaměstnavatel požadovat náhradu škody vzniklé neomluvenou absencí. Musí však prokázat přímou souvislost mezi vzniklou škodou a zaměstnancem. Může požadovat i ušlý zisk. Dále může být krácená zbývající dovolená.

Obecně se doporučuje pokusit se o dohodu, využít zbývající dovolenou nebo neplacené volno apod. Zaměstnanec může mít uzavřeno více pracovních poměrů současně, kdy u původního zaměstnavatele dobíhá dovolená a u nového již uzavřel nový pracovní poměr.

 

Jak lze naložit s nevybranou dovolenou? Proplatí se? Je třeba ji vybrat?

Podle zákoníku práce (Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce) § 217 určuje čerpání dovolené zaměstnavatel. Dovolenou tedy může (v zákoně je dokonce, že musí, i když praxe je často jiná) zaměstnavatel nařídit, pak zaměstnanec čerpat dovolenou musí, pokud tomu nebrání překážky uvedené v zákoně, jako je pracovní neschopnost, mateřská dovolená apod. Pokud chce zaměstnanec čerpat dovolenou sám, zaměstnavatel mu čerpání musí povolit. Jestliže zaměstnanec nevyčerpá dovolenou ke skončení pracovního poměru, pak se mu proplácí navíc k vyplacené mzdě za poslední odpracované období.

Zjednodušeně řečeno: pokud zaměstnavatel dovolenou ve výpovědní lhůtě nařídí, zaměstnanec si ji vybrat musí, pokud nenařídí, zaměstnanec nepožádá a zaměstnavatel nepovolí, bude proplacena.

 

Co když zaměstnanec ve výpovědní době onemocní? Prodlouží se mu nějak?

Ano, výpovědní lhůta se prodlužuje, ale záleží na tom, kdy a na jak dlouho zaměstnanec onemocní. Neprodlužuje se při výpovědi ze strany zaměstnance a nemusí se prodloužit ani při dohodě o ukončení pracovního poměru. Tato otázka nemá jednoznačnou odpověď, záleží na konkrétní situaci.


(15. 2. 2018 | redakce2)


Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikání



Články čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>
Drobné
Mám obavu, že u většiny nákupů ty drobné nebudou stát za trable, které s tím budou spojené. Z lenosti si...>>

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3795)