Zaměstnanci v roce 2016: O které bude zájem?V tuzemsku loni klesla míra nezaměstnanosti pod 5 % a vyhlídky na letošní rok nejsou lepší – nebo horší – záleží, z jakého úhlu pohledu se na ně díváte. Tedy přesněji: Jako zaměstnavatele vás nejspíše nepotěší, že i nadále lze čekat nedostatek zaměstnanců v mnoha profesích a vysokou míru konkurence mezi jednotlivými zaměstnavateli při náboru kvalitních pracovníků.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Rozvoj a růst české ekonomiky, nové velké investiční projekty, ať už ve výrobě, v IT či ve sdílených podnikových službách, stejně jako klesající nezaměstnanost naznačují, že příští rok nebude na trhu práce zrovna jednoduchý. Podle odborníků přitom nepůjde o problém najít zaměstnání, ale o velkou konkurenci mezi firmami a jejich boj o zaměstnance.

Dle odhadů personální agentury Grafton Recruitment se prohloubí nedostatek kvalifikovaných pracovních sil především v IT, ve strojírenství pak nebude dostatek ani pracovníků bez kvalifikace. Pokud chtějí zaměstnavatelé uspět, musí podle odborníků řešit změnu přístupu, ať už jde o náborové taktiky, nebo o nabízené podmínky.

Zásadní pokles nezaměstnanosti

Již pro loňskou situaci na trhu práce byl charakteristický výrazný pokles nezaměstnanosti. Obecná míra nezaměstnanosti ve 3. čtvrtletí 2015 dokonce klesla pod hranici pěti procent (4,9 %), což oproti roku 2014 představuje snížení o 1 procentní bod. Nižší byla míra nezaměstnanosti v posledních letech pouze na vrcholu ekonomického růstu ve všech čtvrtletích roku 2008 (4,61 %), nejnižší pak v únoru 1997 (3,6 %).

„Letos měly s hledáním pracovníků problémy především firmy z automobilového průmyslu, z oblasti strojírenství a informačních technologií. Ve všech těchto oblastech se jednalo především o kvalifikovanou pracovní sílu. Dostupné údaje však ukazují, že rok 2016 se ponese ve znamení nedostatku nejen vysokoškolsky vzdělaných lidí technického zaměření, ale i nekvalifikované pracovní síly, protože nezaměstnanost bude klesat dál,“ uvedl na konci loňského roku Jon Hill, ředitel agentury Grafton Recruitment, a dodal: „V technických oborech dnes chybí tisíce zaměstnanců, přitom například technické univerzity ročně opouští jen 18 000 absolventů. Již při volbě studia by tedy měli studenti řešit své další kariérní možnosti.“

Podle společnosti ManpowerGroup Česká a Slovenská republika se v prvním čtvrtletí 2016 očekává nárůst náborových aktivit především u velkých společností nad 250 zaměstnanců, kde je Čistý index +22 % (29 % bude nabírat a 7 % propouštět). U středních podniků je Čistý index +15 % a u malých podniků +8 %. Záporné náborové plány hlásí mikropodniky (pod 10 zaměstnanců) s indexem -2 %.

Nejsilnější náborové prostředí předpovídá odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Čistým indexem trhu práce +9 %. Příznivé náborové prostředí mohou očekávat uchazeči o práci také v odvětví Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s Indexem +7 %. Doprava, skladování a komunikace a Velkoobchod a maloobchod hlásí Index +2 %. Oproti tomu čtyři odvětví hlásí pokles náborových aktivit, především Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov, kde je Index -14 %.

Jak získat správné zaměstnance

Situace na trhu práce naznačuje, že firmy by se měly připravit na revizi svého přístupu k náboru zaměstnanců i nabízených podmínek, protože jen ti nejpružnější budou schopni získat kvalitní pracovní sílu. Již nyní některé obory, především IT, vyžadují odklon od standardní inzerce pracovních pozic a příklon k práci s takzvanými pasivními kandidáty – tedy těmi, kteří aktuálně práci nehledají. Ke slovu se dostávají moderní technologie, s jejichž pomocí se hledají vhodní kandidáti.

„Když už je objevíte, musíte je zaujmout. A to nejen aktivním a rychlým jednáním, ale i nabízenými podmínkami,“ komentuje Jon Hill s tím, že řada oborů už k přehodnocení finančních i nefinančních benefitů přistupuje, mezi nimi například segment sdílených podnikových služeb.

Nejžádanější profese

Tou nejžádanější profesí byly v roce 2015 IT vývojáři, následovali konstruktéři a výrobní dělníci. Společnost Grafton Recruitment nyní v těchto pozicích poptává až 30 % více pracovníků než v uplynulých třech letech, a očekává, že v roce 2016 tato poptávka poroste o dalších 5-10 %. Nedostatek expertů je pak cítit i v oblasti sdílených podnikových služeb, kde je nutností velmi dobrá jazyková vybavenost pracovníků. Pro srovnání: v roce 2014 se nejhůře hledali a obsazovali softwaroví vývojáři a pak pracovníci z oblasti obrábění kovů, například CNC operátor či svářeč.

Nejlépe placenými pozicemi, které loni společnost Grafton Recruitment obsadila, byly ředitel vývoje IT (180 000 Kč), ředitel centra sdílených podnikových služeb a ředitel výroby. V předloňském roce byla nejlépe honorovanou obsazenou pozicí finanční ředitel se mzdou 130 000 Kč. Nejméně obvyklou pozicí, pro kterou loni agentura Grafton Recruitment hledala uchazeče, byl pracovník, jehož úkolem je hodnotit importované banány co do chuti a vzhledu.

Pokud jde o hledané zaměstnance, ManpowerGroup potvrzuje, že zaměstnavatelé jsou v mnoha zemích světa, nejen v ČR, frustrovaní problémy s nalezením talentů ve specifických oborech, včetně IT specialistů, techniků a dalších kvalifikovaných profesí.


(4. 1. 2016 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Byznys budoucnosti - díky moderním technologiím <<<
Následující článek: >>> Rok 2016 promění způsoby kybernetické špionáže >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Byznys v roce 2016: Růst ekonomiky i nové technologie


Foto: Pixabay

Světové ekonomice by se v roce 2016 mělo podle většiny ekonomů dařit, nezaměstnanost v ČR by se měla držet na minimu a moderní technologie by měly dále zvyšovat efektivitu podnikání. Až na problematické hledání těch správných zaměstnanců to zní skoro jako idyla. Je ale skutečně?Partneři speciálu:
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>
Drobné
Mám obavu, že u většiny nákupů ty drobné nebudou stát za trable, které s tím budou spojené. Z lenosti si...>>

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2255)