Zahraniční turisté v ČR a jejich útratyÚtraty zahraničních turistů v České republice vykázaly za první tři kvartály roku 2018 meziroční pokles o 10 %. Největší pokles objemu útrat je u turistů z Ruska (-24 %) a Izraele (-30 %), u zákazníků z Číny (-1 %) není pokles nijak vysoký. Český statistický úřad ale vykazuje nárůst počtu zahraničních turistů ve stejném období o 7 % ve srovnání s rokem 2017. Pojďme se podívat na detaily.

Předvánoční nákupy jsou populární motivací k návštěvě Česka i pro turisty ze zemí, kde tradiční Vánoce vůbec neslaví. Dřevěné hračky, móda, šperky z českého granátu nebo přírodní kosmetika neskončí zabalené jako dar pod vánočním stromečkem, přesto jsou oblíbenými suvenýry z Česka. Nejčastěji turisté nakupují módu a šperky.

Česko je vyhledávanou turistickou destinací. Nejvíce zahraničních návštěvníků přijíždí každoročně ze zemí EU, nejvýrazněji však roste počet turistů z Asie.

„Jakkoli můžeme v Praze vidět stále více turistů, jejich útraty v místních obchodech klesají. V regionech je situace ještě horší. Podle statistik ČSÚ připadá na 13 krajů (mimo Prahu) cca 62 % všech turistů, ale jen 10 % tržeb,“ upřesňuje Jiří Macas, Managing Director Global Blue Czech Republic.

Ach ta konkurence

Nejnavštěvovanější destinací v ČR je tradičně Praha, avšak výrazný nárůst turistiky zaznamenávají také v Jihomoravském, Plzeňském, Ústeckém a Karlovarském kraji. 90 % nákupů turistů ze zemí mimo EU se uskuteční v Praze.

„Snažíme se o to, aby turisté trávili čas a utráceli nejen v metropoli, ale také v ostatních regionech. Česká republika je atraktivní svými historickými památkami, typické nákupní destinace jsou však především v Německu. Ruští, arabští a další mimoevropští turisté, kteří navštěvují Karlovy Vary či Teplice, se pravidelně účastní zájezdů do Mnichova, Drážďan, či Vídně, které jim slouží i jako nákupní destinace. Jelikož větší množství nákupů dělají turisté zpravidla pouze v jedné zemi, ČR tak zbytečně přichází o podporu místní ekonomiky,“ vysvětluje Irena Vlčková, generální ředitelka Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Kromě reklamy, která zahraniční turisty nasměruje do regionů, by turismu v regionech mohla pomoci i ekonomická motivace.

„Jedním z nástrojů, jak podpořit cestování a nakupování v regionech, je například snížení limitu vratky DPH pro zahraniční turisty ze zemí mimo EU. Aktuálně platí, že zákazník žijící trvale mimo EU má nárok na vrácení DPH ze svého nákupu až při nákupech nad hranici 2 000 Kč. Sousední Německo takovýto limit vůbec nemá. Pokud by se limit snížil, turistům to výrazně zlevní nákupy, a jak ukazují srovnatelné zkušenosti ze zahraničí, utratí u nás víc,“ uvádí Vlčková.

Statistiky návštěvnosti potvrzují rostoucí oblibu českých a moravských regionů u asijských turistů. Na první místo v návštěvnosti Jihočeského kraje se loni z cizinců dostali Číňané, kterých se v kraji ubytovalo 101 000, meziročně o 62 % víc. Do Jihomoravského kraje zase přijelo ve srovnání s minulým rokem o 77 % více jihokorejských turistů, celkově téměř 35 000.


(5. 2. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4429)