O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Zahraniční investice loni v ČR vytvořily 14 tisíc pracovních míst

Nové údaje ukazují, že přímé zahraniční investice v Evropě překonaly v roce 2016 další rekord. Zahraniční investoři zahájili historicky nejvíce projektů a vytvořili čtvrt milionu nových pracovních míst. Pro investory je zajímavá i Česká republika. Loni zde díky přímým investičním projektům vzniklo přes 14 tisíc nových pracovních míst, což tvoří meziroční nárůst o 53 %.

Výše uvedené poznatky vyplývají z průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory (European Attractiveness Survey), který pravidelně provádí společnost EY. Evropa má před sebou z pohledu investorů jasnou budoucnost a je považována za nejatraktivnější destinaci pro zahraniční investování.

Post evropských šampionů z hlediska atraktivity i v roce 2016 obhájila trojice států: Velká Británie, Německo a Francie. Jako investorsky atraktivní se však ukázal také region střední a východní Evropy. Mezi deset nejatraktivnějších států se letos probojovala i Česká republika, která skončila na 8. místě z hlediska počtu pracovních míst vytvořených přímými zahraničními investicemi. Investoři zde vloni zahájili celkem 110 projektů, přičemž v roce 2015 to bylo jen 70. Nejvíce nových projektů z regionu přilákalo Polsko (256), což představuje meziročně 21% růst. V žebříčku atraktivity evropských zemí se tak Polsko dostalo až na páté místo.

Střední a východní Evropa

„Střední a východní Evropa se v posledních letech stává z hlediska zahraničních investic stále vyhledávanější destinací. Nabízí mnohé atraktivní podmínky, kterým jednoznačně dominuje vzdělaná, kvalifikovaná, ale přesto finančně relativně dostupná pracovní síla. Důležitým aspektem při rozhodování investorů je i členství států v Evropské unii,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v České republice a střední a jihovýchodní Evropě.

„Aktuálně rekordně nízká nezaměstnanost v České republice a s tím související silný tlak na růst mezd bude do budoucna působit jako přirozený filtr na příchod investorů z oborů s vyšší přidanou hodnotou, jako IT nebo jemné strojírenství. Naší výhodou proti ostatním zemím Evropy je strategická poloha v srdci Evropy a relativně dobrá úroveň infrastruktury,“ komentuje Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic společnosti EY v České republice.

Investice do výzkumu

Přímé zahraniční investice v regionu střední a východní Evropy zaznamenaly v roce 2016 rychlý růst. Region přilákal téměř polovinu průmyslových projektů v oblasti přímých zahraničních investic. „Střední a východní Evropa je stále oblíbená především mezi evropskými výrobci automobilů, kteří v zemích, jako je například Česká republika nebo Slovensko hledají kvalifikovanou a finančně dostupnou pracovní sílu,“ komentuje Souček. „Země regionu jsou často vnímány jen jako montovny pro západní Evropu. Dobrou zprávou ale je, že investoři stále více prostředků vkládají i do rozvoje IT, výzkumu a vývoje.“

V roce 2016 vzrostl počet výzkumných a vývojových projektů ve střední a východní Evropě o 36 %. Vysoce kvalifikovaní a cenově dostupní zaměstnanci jsou sice silným lákadlem, avšak zpřísnění podmínek trhu práce v metropolích, jako jsou Praha a Varšava, tlačí investory i mimo hlavní města. Další investoři se s cílem najít perfektní kombinaci dovedností a nízkých platů obracejí na jih a země mimo Evropskou unii, jako je například Srbsko. Pobaltské státy díky svému soustředění na rozvoj digitálních dovedností přilákaly více než 100 projektů. Výrazný nárůst zaznamenalo také Maďarsko (107 projektů) a Slovensko (70 projektů).

Výhled do budoucna

Ačkoliv si podle EY Evropa v atraktivitě pro přímé zahraniční investice vede velmi dobře, musí země na pokračování tohoto pozitivního trendu nadále pracovat. Investory nejčastěji skloňovanou překážkou je nejasná situace kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie. „Pro investory je důležitá stabilita politického a ekonomického prostředí. Evropa i Británie musí co nejdříve přijít s jasným řešením a časovým plánem kompletního odchodu země z evropského spolku. I když Brexit vyvolal v Evropě pocity nejistoty a nestability, mnohé společnosti zároveň přiměl přemýšlet nad budoucím vývojem, strategií či postupy,“ dodává Souček.

Druhým důležitým faktorem pro pokračující úspěch Evropy jsou podle EY vzdělání a schopní lidé. Evropské země proto musí vynaložit masivní prostředky na rozvoj vzdělání, dovedností a talentu svých občanů. Neméně důležitá je také nutnost investovat do technologií, průmyslu a inovací a naučit se maximálně těžit z výhod, které nabízí rozvoj digitální a sdílené ekonomiky.


(11. 9. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3415)