Vyvlastňování drobných akcionářů: Účet za 18,2 miliardy KčO nuceném výkupu akcií od menšinových vlastníků se v jednu dobu hodně mluvilo, pak zájem opadl. V období 2005 až 2013 o něm rozhodlo necelých 500 firem a celková částka za vytěsnění drobných akcionářů za posledních 8 let přesáhla 18,2 miliardy korun. Plyne to z databáze MagnusWeb a propočtů poradenské společnosti Bisnode.

V loňském roce byl zájem o vytěsňování menšinových vlastníků z akciových společností nejvyšší za poslední čtyři roky, což souvisí s novelou obchodního zákoníku od 1. 1. 2014, která podle Bisnode posílila postavení malých akcionářů.

„Boom vytěsňování drobných akcionářů jsme zaznamenali v roce 2005, vzápětí po platnosti novely zákona. Ke squeeze-out tehdy přistoupilo přes 40 procent společností (199) z celkového počtu firem, které se k tomuto kroku k dnešnímu dni rozhodly. V letech 2006 až 2009 došlo k výraznému poklesu zájmu, když minoritní vlastníky vyplácelo zhruba 50 firem ročně, následně v letech 2010 – 2012 proces vyvlastňování menšinových vlastníků dále ještě zbrzdila ekonomická krize. V roce 2013 zájem o vytěsnění menšinových vlastníků z akciových společností opět vzrostl a byl nejvyšší za poslední čtyři roky,“ komentuje statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová. „To souvisí s novelou obchodního zákoníku platnou od 1. 1. 2014, která by měla posílit postavení minoritních akcionářů,“ doplnila Štěpánová. K nejvýznamnějším firmám podle ní v roce 2013 patřily například Třinecké železárny, Severomoravská, Jihomoravská a Východočeská plynárenská.

Největší vytěsnění

Doposud největší vytěsnění provedla podle materiálů Bisnode Československá obchodní banka v roce 2007 a vyplatila při něm více než 2,6 miliardy korun. Druhá příčka patří ArcelorMittal Ostrava s téměř 1,8 miliardami korun v roce 2010, následuje Česká pojišťovna s částkou téměř 1,5 miliardy korun. „Pět největších squeeze-outů představuje zhruba 44 % z celkové sumy použité na vyplacení minoritních vlastníků,“ dodala Štěpánová.

Největší vytěsnění menšinových akcionářů v loňském roce schválily Třinecké železárny. Drobným akcionářům firma vyplatila více než 390 milionů korun.


(28. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(769)