Výsledek dotací do cestovního ruchu: 49 miliard Kč a pokles příjmůNejvyšší kontrolní úřad informoval, že se zaměřil na poskytování, čerpání a využití dotací na rozvoj cestovního ruchu v rámci Národního programu podpory cestovního ruchu, Integrovaného operačního programu a čtyř regionálních operačních programů. A výsledek? Stručně a jasně: 49 miliard z kapes daňových poplatníků se rozdalo, výsledek není žádný.

Od konce roku 2007 do poloviny roku 2013 získalo podle Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v oblasti cestovního ruchu podporu přes 4 500 projektů s celkovým objemem dotací přes 49 miliard korun. Výkonnost cestovního ruchu ale ve stejném období stagnovala nebo klesala. Potvrzuje to například zpráva o plnění koncepce státní politiky cestovního ruchu na období 2007–2013, kterou MMR předložilo k informaci vládě, nebo hodnocení dopadů regulace (RIA) k věcnému záměru zákona o podpoře rozvoje cestovního ruchu z října roku 2013. V tomto hodnocení MMR píše, že podíl cestovního ruchu na makroekonomických ukazatelích klesá, stejně jako počet zaměstnanců v tomto odvětví a přínos cestovního ruchu pro veřejné rozpočty.

Podpora cestovního ruchu

Národní program podpory cestovního ruchu měl zpřístupnit aktivity spojené s cestováním znevýhodněným skupinám, jako jsou rodiny s dětmi, mládež, studenti, senioři či hendikepovaní. MMR nesledovalo, jestli projekty podpořené z tohoto programu skutečně naplňují jeho cíl a do jaké míry jsou orientované na cílové skupiny. MMR z programu například podpořilo zřízení půjčovny vozítek Segway dotací 1,2 milionu korun nebo vybudování půjčovny elektrokol a dětských elektrických vozítek dotací téměř milion korun. Hodnocení kvality žádostí o dotaci navíc bylo podle NKÚ u tohoto programu vysoce subjektivní.

U Integrovaného operačního programu kontroloři prověřili celkem sedm projektů. Šest z nich bylo podle nich nedostatečně připraveno, což u tří nakonec vedlo k jejich předčasnému zastavení. Například projekt národního informačního portálu cestovního ruchu byl spuštěn až v roce 2012, přestože koncepce cestovního ruchu s ním počítaly už od roku 1999. Do února 2014 bylo na tento projekt vyčerpáno jen 9 % alokovaných prostředků. V rámci jiného projektu za 95 milionů korun měly subjekty působící v rámci cestovního ruchu získávat značku kvality. Do února 2014 získalo tuto značku jen 12 subjektů. Projekt má přitom končit už v roce 2015. Do letošního února za něj MMR zaplatilo už 41 milionů korun.

Lze samozřejmě namítnout, že bez dotací by pokles trhu mohl být ještě výrazně vyšší, ale vzhledem k výše uvedeným závěrům NKÚ lze o takovém tvrzení zřejmě s úspěchem pochybovat.


(5. 8. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter Google+
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1336)