Vracení dotací z EU: 335 milionů EUR putuje zpětEvropská komise v rámci tzv. schválení účetní závěrky vyzvala členské státy – a mezi nimi i Českou republiku –, aby vrátily celkem 335 milionů EUR neoprávněně vynaložených z finančních prostředků na provádění zemědělské politiky EU. Členské státy odpovídají za vyplácení a kontrolu výdajů v rámci společné zemědělské politiky (SZP) a úkolem Komise je zajistit, aby členské státy tyto finanční prostředky vynakládaly řádně.


Vzhledem k tomu, že část z uvedeného finančního objemu byla od členských států získána již zpět dříve, čistý finanční dopad aktuálního rozhodnutí představuje přibližně 304 milionů EUR. Tyto peníze se vracejí do rozpočtu Evropské unie, protože nebyla dodržena pravidla EU nebo u zemědělských výdajů nebyly použity náležité kontrolní postupy.

Kde byly problémy s dotacemi

Podle uvedeného rozhodnutí vrátí poskytnuté finanční prostředky kromě České republiky i dalších 14 členských států: Rakousko, Belgie, Německo, Španělsko, Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Irsko, Lucembursko, Lotyšsko, Nizozemsko, Rumunsko a Švédsko.

Nejvýznamnějšími jednotlivými opravami jsou:

  • 141,8 milionu EUR účtovaných Francii za nedostatky související s podmíněností,
  • 78,8 milionu EUR účtovaných Řecku za nedostatky související s přiznáním nároků,
  • 24,3 milionu EUR účtovaných Nizozemsku za nedostatky ve fungování systému evidence půdy (LPIS), kontrolách na místě a výpočtu plateb a sankcí,
  • 22,2 milionu EUR účtovaných Řecku za nedostatky související s podmíněností,
  • 17,7 milionu EUR účtovaných Francii za nedostatky týkající se uznávání organizací producentů ovoce a zeleniny.

Česká republika bude vracet 120 tisíc eur kvůli správním chybám zjištěným během účetní závěrky za rok 2012. Na základě rozsudku Tribunálu ve věci dřívějšího rozhodnutí Komise bude naopak Portugalsku vyplacena náhrada ve výši 0,5 milionu EUR.

Jak probíhají kontroly dotací

Členské státy jsou odpovědné za řízení většiny plateb SZP, zejména prostřednictvím svých platebních agentur. Jsou rovněž odpovědné za kontroly, například ověřování žádostí zemědělců o přímé platby.

Komise provádí každý rok více než 100 auditů, v jejichž průběhu ověřuje, zda členský stát v dostatečné míře vykonává kontroly a reaguje na zjištěné nedostatky. Pokud audity prokážou, že správa a kontroly členského státu neposkytují dostatečnou záruku, že finanční prostředky EU byly vynaloženy řádným způsobem, má Komise pravomoc dodatečně požadovat navrácení finančních prostředků.


(16. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(419)