O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Víte, jak právě vám mohou pomoci bezdrátové technologie?

Analytici společnosti Gartner sestavili žebříček deseti nejdůležitějších trendů v oblasti bezdrátových technologií a zmiňují i jejich možné přínosy pro jednotlivce i pro podnikání. Bezdrátové technologie přitom mají v dnešním světě klíčovou roli – řada z nich navíc bude v příštích pěti letech nezbytná pro rozvoj jiných nových a rodících se technologií v oblastech jako je robotika, drony, autonomní auta nebo nové lékařské přístroje.

„Vedení byznysu by mělo mít o těchto technologiích a trendech povědomí již dnes,“ říká viceprezident výzkumu Gartner Nick Jones. „V řadě inovačních oblastí budou nasazovány nové a nepříliš vyspělé technologie jako je 5G a milimetrové vlny. Jejich zvládnutí vyžaduje znalosti, jež v podnicích často chybí. Vedoucí pracovníci odpovědní za podnikovou architekturu a inovace či technologickou transformaci by proto měli pro svůj podnik vybrat technologie, které budou testovány v pilotních projektech a ověřit tak jejich potenciál a případně připravit plán jejich nasazení.“

Top 10 bezdrátových technologických trendů:

> Wi-Fi. Je s námi sice již bezmála dvacet let, přinejmenším do roku 2024 ale zůstane Wi-Fi primární vysokorychlostní technologií pro domácnosti a kanceláře. Neméně důležité ale jsou nové role a využití Wi-Fi – například v radarových systémech nebo jako součást dvou faktorového ověřování.

> 5G mobilní sítě. První budou uváděny do provozu v průběhu letošního a příštího roku, nicméně plného nasazení se dočkáme během přibližně pěti až osmi let. V některých situacích půjde o technologii doplňující Wi-Fi, neboť je praktičtější a efektivnější pro pokrytí větších lokalit, jako jsou letiště, přístavy, terminály a továrny. „5G je stále nevyspělé, v první fázi se navíc operátoři zaměří na prodej vysokorychlostního internetu. Nicméně 5G standard se rozvíjí a jeho budoucí revize zlepší možnosti 5G v oblastech, jako je internet věcí (IoT) nebo rychlá odezva (low latency),“ dodává Nick Jones.

> Bezdrátové V2X technologie pro vozidla (Vehicle to Everything). Klasická i autonomní auta budou muset komunikovat mezi sebou i s okolní dopravní infrastrukturou. To umožní právě V2X bezdrátové systémy. Vedle výměny informací o stavu vozidla může V2X nabídnout i řadu dalších služeb v oblasti bezpečnosti, navigace a infotainmentu.

> Bezdrátové napájení na delší vzdálenost. První generace systémů bezdrátového napájení nepřinesla revoluční uživatelský zážitek, v nějž řada výrobců doufala. Nutnost umístit přístroj přesným způsobem na přesné místo na bezdrátové nabíječce je jen o něco pohodlnější než klasické připojení kabelu. Nicméně několik nových technologií umožňuje nabíjení zařízení na vzdálenost až jednoho metru, nebo přes silnější překážku, jako je deska stolu. „Bezdrátové nabíjení s delším dosahem by nakonec mohlo eliminovat napájecí kabely u zařízení, jako jsou laptopy, monitory, a dokonce i kuchyňské přístroje. Bude tak možné změnit způsob návrhu pracovišť i obytných prostorů,“ vysvětluje Nick Jones.

> Sítě LPWA (Low-Power-Wide-Area). Sítě LPWA zajištují méně náročné datové přenosy (nízká šířka pásma) pro IoT zařízení s cílem snížit jejich spotřebu a prodloužit výrazně životnost baterie. Obvykle pokrývají rozsáhlé oblasti – města nebo dokonce celé země. Mezi v současné době běžně používané technologie patří NB-IoT, LTE-M, LoRa a Sigfox. Příslušné moduly jsou cenově dostupné a lze s jejich pomocí vyrábět relativně malá, levná, baterií napájená zařízení, jako jsou senzory či sledovací moduly.

> Bezdrátové smysly. Absorpce či odraz bezdrátových signálů lze využít pro účely snímání, detekce a měření. Bezdrátové senzory nachází uplatnění například u interiérových radarů pro drony a roboty. Virtuální asistenti mohou radar využít například pro zlepšení identifikace v situaci, kdy s nimi hovoří více osob v jedné místnosti. „Data ze senzorů jsou palivem IoT. Nové typy senzorů tak logicky umožňují inovativní aplikace a služby. Systémy obsahující bezdrátové smysly budou integrovány do nejrůznějších zařízení – od lékařských diagnostických přístrojů až po rozpoznávání předmětů a interakci v chytré domácnosti.“

> Rozšířené bezdrátové sledování polohy. Klíčovým trendem ve světě bezdrátových technologií je schopnost bezdrátových komunikačních systémů určit polohu zařízení, která jsou k nim připojena. Sledování polohy s přesností na jeden metr bude podporováno u chystaného standardu 802.11az a mělo by také být součástí budoucích revizí standardu 5G. „Lokační data patří mezi nejdůležitější – lze je využít v řadě oblastí jako je marketing, dodavatelské řetězce nebo internet věcí. Zcela zásadní je přesné určení polohy u robotů a dronů pohybujících se v interiérech,“ říká Nick Jones.

> Milimetrové vlny. Milimetrové bezdrátové technologie pracují na frekvencích 30 – 300 GHz s vlnami o délce 1 až 10 milimetrů. Tyto technologie lze využít u bezdrátových systémů, jako je Wi-Fi či 5G pro vysokorychlostní přenos na krátkou vzdálenost (například přehrávání 4K a 8K videa).

> Sítě se zpětným rozptylem (backscatter networking). Jde o technologii, která umožňuje odesílání dat s velmi malou spotřebou energie – je proto ideální zejména pro velmi malá zařízení. Využití najde především v místech, jež jsou velmi silně „zamořeny“ bezdrátovými signály (bytové či kancelářské komplexy) a je třeba do nich přidat relativně jednoduchá IoT zařízení, jako jsou senzory.

> Softwarově definované rádio (SDR). SDR přesouvá většinu funkcí zpracování signálu ze specializovaných čipů (čipsetů) do software. Je tak možné, aby bezdrátový modul podporoval mnohem větší škálu frekvencí a protokolů. Nejde o novou technologii – je k dispozici již řadu let, ale doposud se neprosadila, protože je v praxi dražší než specializované čipy. Analytici Gartneru nicméně očekávají, že se SDR stane populárnější s nástupem nových protokolů – ty staré jsou totiž často nadále používány a SDR tak zařízením umožní podporu široké škály těchto „historických“ protokolů, nové komunikační protokoly pak bude možné přidat pouhou SW aktualizací.


(22. 8. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4778)