Více než polovina zahraničního kapitálu v ČR pochází z daňových rájůTuzemský kapitál v českých akciových společnostech a společnostech s ručením omezeným posiluje. Objem zahraničního kapitálu investovaného do základního kapitálu českých firem meziročně klesl o více než 22 miliard korun. Zahraniční subjekty aktuálně ovládají 41 procent z celkového základního kapitálu českých společností a mají majetkový podíl ve více než pětině z nich. Plyne to z z analýzy vlastnické struktury tuzemské podnikatelské sféry, kterou právě zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Věnuje se i rostoucímu podílu daňových rájů na zahraničních investicích.

Podle stejné zprávy vlastníci z daňových rájů v českých společnostech upsali kapitál za téměř 480 miliard korun, což je meziročně o 17 procent více. Více než polovina zahraničního kapitálu v českých firmách tak pochází z daňových rájů.

2 354 miliard korun

Ke konci dubna podnikatelé do základního kapitálu českých firem investovali podle Bisnode celkem 2 354 miliard korun. Tuzemské subjekty aktuálně ovládají 59 % z celkového základního kapitálu v českých společnostech a mají majetkový podíl v 78,3 % firem. Zahraniční vlastníci investovali do 21,7 % tuzemských firem, nicméně jejich podíl na celkovém základním kapitálu představuje 41 %.

„Objem zahraničního kapitálu investovaného do základního kapitálu českých firem se meziročně snížil o více než 22 miliard korun, což představuje pokles o 2,3 %. Zahraniční kapitál je přítomen v 21,7 % českých společností, před rokem to bylo 23 %. Zatímco objem zahraničního kapitálu investovaného do tuzemských akciovek a s.r.o. meziročně poklesl, objem kapitálu z destinací považovaných za daňový ráj se meziročně zvýšil o 69,4 miliard korun, tedy více než 17 %. Tyto statistiky výrazně ovlivnil prodej Telefónicy do skupiny PPF Petra Kellnera,“ komentuje výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Z daňových rájů je podle Bisnode kontrolováno 489,2 miliard základního kapitálu českých firem, to je 51 % z celkového zahraničního kapitálu. Naprostá většina je koncentrována v evropských nebo-li on-shore daňových rájích.


(29. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1144)