Veřejná správa v ČR: Drahé dárky i nejasnosti v pravomocechMédia takřka s železnou pravidelností přinášejí nové a nové kauzy, které na veřejnost vyplavují detaily o fungování veřejné správy v ČR. Neefektivní hospodaření s veřejnými prostředky, úplatky, krádeže - to vše se zdá být neoddělitelnou součástí správy věcí veřejných v ČR. Je tomu ale skutečně tak?

V našem novém speciálu jsme se zaměřili na trojici případů z poslední doby, které dokreslují fungování veřejné správy. Ať už jde o rozdávání "dárečků" Státní tiskárnou cenin, kauzu IT zakázek na Ministerstvu práce a sociálních věcí, nebo o výsledky kontrol NKÚ týkající se takzvané dělené správy, všechny pomáhají skládat mozaiku fungování věcí veřejných v ČR.

Mimo jiné také ukazují, že často jde o poměrně komplikované kauzy, které mají řadu na první pohled neviditelných zákoutí, ale i to, že boj proti některým nešvarům ve veřejné správě není ani zdaleka tak ztracený, jak se mnohdy může zdát.

Státní tiskárna cenin: Po odvolání ředitele přichází i trestní oznámení


Po březnovém odvolání generálního ředitele Státní tiskárny cenin Richarda Bulíčka nyní Ministerstvo financí podalo trestní oznámení ve věci nakládání s reklamními a dárkovými předměty z drahých kovů pořízenými Státní tiskárnou cenin. V letech 2009-2014 vydala STC reklamní a dárkové předměty v celkové hodnotě 13,7 milionů korun. Nutně se vnucuje otázka: Skutečně má státní podnik rozdávat takové dárkové předměty, a to i oficiálním představitelům státu?


Zprávy od celníků: Ročně vybírají pokuty za 3 miliardy Kč, někdy jsou ale nedůslední


Nejvyšší kontrolní úřad vydal zprávu o tom, jak celní úřady v letech 2011 a 2012 vykonávaly takzvanou dělenou správu. K té dochází tehdy, když ten, kdo uložil pokutu, není zároveň oprávněn ji vybrat či vymáhat. V tom případě tato povinnost přechází právě na celní úřady, které pokuty vybírají, a v případě, že nejsou včas zaplaceny, také vymáhají. Výsledky kontroly NKÚ jsou smíšené.


Kauza IT zakázek na Ministerstvu práce a sociálních věcí: První tresty


Bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a bývalého šéfa IT odboru MPSV Milana Hojera v minulém týdnu soud odsoudil na šest, resp. pět let odnětí svobody. Podle obžaloby muži nabídli firmě OKSystem zakázku v hodnotě nejméně sto milionů korun výměnou za to, že firma stáhne svou stížnost na ministerstvo u antimonopolního úřadu v souvislosti se zakázkou na výplatu sociálních dávek na úřadech práce. Rozsudek není pravomocný.(2. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1154)