Varovné signály v ekonomice: Nastane ochlazení, nebo přijde těžká krize?Ze zahraničí přicházejí varovné signály a stále častěji se mluví o nadcházející ekonomické krizi. Žádná z dosud známých hrozeb však nemá sílu ji vyvolat. Tvrdí to alespoň mezinárodní poradenská společnost BDO, podle níž je navíc české hospodářství v dobré kondici. Cyklické zpomalením tempa růstu je ale realitou a je třeba se připravit.

Nejčastěji zmiňované hrozby, jako je nestabilita italského bankovního sektoru, útlum automobilového průmyslu, divoký brexit či pokles ekonomického růstu v Německu, jsou podle BDO přeceňovány a sami o sobě českou ekonomiku do krize nepřivedou. Co ale může recesi přiblížit, je efekt tak zvaného sebenaplňujícího se proroctví. Čím více se firmy a investoři budou připravovat na krizi, tím ji sami způsobí.

Varovné signály v ekonomice

Na malou otevřenou ekonomiku českého typu má vliv vývoj v zahraničí. Přestože ve světě poslední dobou pozorujeme přibývající signály globálně se zhoršující ekonomické situace, nejsou natolik vážné, aby způsobily ekonomickou krizi.

„Na ekonomiku prakticky celého světa, Českou republiku nevyjímaje, má vliv nejasná situace okolo americko-čínské obchodní války. Ta v loňském přispěla k nejpomalejšímu růstu čínské ekonomiky za posledních 28 let. Tento vývoj se silně promítnul do snížení růstu v Německu. Čína je totiž pro našeho západního souseda hospodářsky stejně významná, jako Německo pro nás,“ shrnuje klíčové dění ve světové ekonomice Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO. Právě zpomalení růstu hospodářství v Německu, kam od nás v loňském roce zamířilo téměř 40 % z celkového objemu vývozu do Evropské unie, je klíčovým faktorem ovlivňujícím zpomalení v tuzemsku.

České hospodářství v dobré kondici

Ačkoli externí vlivy způsobují zpomalení tempa růstu, české hospodářství je podle BDO jinak zdravé a pro krizi není ekonomický důvod. Postupné zvolňování ekonomického růstu proto není důvodem k obavám.

„Ochlazování ekonomiky má ten negativní efekt, že manažeři své podniky na zpomalení tempa růstu a s ním související úbytek zakázek připravují, a tím paradoxně mohou krizi spíše přiblížit,“ uvádí Kymlička momentální trend, navzdory pozitivním makroekonomickým ukazatelům, kdy se inflace pohybuje na úrovni cíle centrální banky, nezaměstnanost se stále drží rekordně nízko a bez ustání dochází k navyšování mezd, které podněcuje spotřebu domácností.

Růst opět zaznamenal také průmysl, jenž je páteří tuzemské ekonomiky. Přestože se o pozitivní výsledek zasloužila především výroba elektrických zařízení spolu se strojírenstvím, propad se podařilo zmírnit také automobilovému průmyslu. Právě v něm jsou nejvíce cítit přípravy na hospodářskou korekci.

„Zhruba 70 % společností provázaných s automobilovým sektorem začíná zpomalení cítit. Bylo by nesprávné to považovat za predikci krize, mnohem více tento vývoj souvisí s nedávnou změnou emisních norem. Snížení zakázek se dá očekávat s určitým odstupem, jelikož stávající objemy jsou dané platnými kontrakty. Omezení tzv. odvolávek tak bude mít efekt nejdříve od roku 2020,“ vysvětluje Kymlička, jehož společnost BDO má mezi klienty mnoho firem z průmyslového odvětví.

Příchod ekonomického propadu

I když je přizpůsobení se změnám v globálním hospodářství na místě, přehnaná opatrnost přerůstající až v nedůvěru se podle BDO nemusí vyplatit. „Výrazněji snížená důvěra v kondici českého hospodářství se může negativně promítnout do spotřeby a investic, což zvýrazní zpomalení tempa růstu ekonomiky,“ poukazuje Kymlička na meziroční pokles indikátoru ekonomického sentimentu o 2,7 bodu. Opatrnost je cítit také u investorů působících v oblasti fúzí a akvizic. Dochází k významnému snížení multiplikátorů EBITDA, jež určují výsledné ceny uzavřených transakcí.

„V oblasti fúzí a akvizic je dlouhodobě oblíbený segment zdravotnictví, který nepodléhá cyklickým vlivům. V oblasti průmyslu však je snížení apetitu investorů zřetelné; zatímco loni byly běžné šesti až sedmitinásobky EBITDA, momentálně sledujeme, že se ceny pohybují spíše na úrovni pětiinásobku,“ uvádí příklad ze světa investorů Petr Kymlička a dodává, že zdrženlivější v přidělování půjček jsou také banky. „Ve srovnání s předešlými lety je cítit větší opatrnost také ze strany bank, a to nejen při financování běžného provozu, ale ještě více při financování akvizic. Také firmy se již nepouští do investic s takovým nadšením a začínají držet více peněz pro případ krize.“

Ekonomický šok jako v roce 2007?

Jednou z často jmenovaných hrozeb, která může spustit ekonomický pokles na kontinentu, je vystoupení Spojeného království z Evropské unie bez dohody. „Obavy může vzbuzovat pouze divoký brexit. I ten bude mít vliv pouze na exportéry, jejichž prostřednictvím bude vliv na národní ekonomiku pramalý,“ komentuje omezený vliv exportu na tvorbu HDP Kymlička a dodává, že pouze na určité segmenty exportu mají vliv neshody mezi USA a Čínou.

Za další slabé místo je obecně považován bankovní sektor, z něhož vzešel ekonomický propad před deseti lety. Při srovnání s tehdejším stavem jsou dnes banky v lepší kondici. Výjimkou jsou italské bankovní domy, ty však nemají sílu ohrozit ekonomiku globálně, jako tomu bylo v případě finanční krize vzniklé ve Spojených státech. Momentálně tak signály pro podobný šok, jaký způsobil globální krizi v roce 2008, podle BDO neexistují. Současná situace, kdy z běžného cyklického zpomalení vyhlížíme krizi jako před 10 lety, je dle BDO z významné části psychologická.

 

 

 

Kontakt pro média:

Ondřej Hubatka

ondrej.hubatka@dark-side.cz

+420 608 481 702

 


(27. 4. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4632)