V květnu výrazně ubylo bankrotů: Kdo bankrotoval nejčastěji?​Počet osobních bankrotů v květnu oproti předcházejícím měsícům výrazně klesl – bylo vyhlášeno 1 414 osobních bankrotů, což je o 350 méně než v dubnu. Klesající trend bankrotů byl zaznamenán i u firem – vyhlášeno bylo 95 bankrotů obchodních společností, což je o 20 méně než v dubnu, a 627 bankrotů fyzických osob podnikatelů, což je o 94 méně než v dubnu. Vyplývá to z analýzy CRIF – Czech Credit Bureau, která se problematikou bankrotů dlouhodobě zabývá.

„V květnu bylo podáno 208 návrhů na bankrot obchodních společností a 828 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů. Je to o 38 návrhů na bankrot obchodních společností a 140 návrhů na bankrot fyzických podnikatelů méně než v dubnu. Nižší počet vyhlášených bankrotů podnikatelských subjektů a návrhů na ně byl ovlivněn i nižším počtem pracovních dnů v květnu,“ uvedla analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Za posledních 12 měsíců bylo podle CRIF vyhlášeno 1 291 bankrotů obchodních společností (o 88 méně než v předchozím období) a 5 681 bankrotů fyzických osob podnikatelů (o 3 202 více než v předchozím období). Z celkového počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů jich bylo 87 % řešeno formou oddlužení. V průměru bylo za jeden měsíc vyhlášeno 108 bankrotů obchodních společností a jejich celkový počet se meziročně snížil o 14 %. Za jeden měsíc bylo vyhlášeno v průměru 473 bankrotů fyzických osob podnikatelů a jejich počet se meziročně zvýšil o 76 %. Ovšem počet bankrotů fyzických osob bez oddlužení se meziročně zvýšil o pouhé 1 %.

Třetina bankrotů obchodních společností v odvětví obchod a pohostinství

Téměř třetina bankrotů obchodních společností byla v květnu podle CRIF vyhlášena v odvětví obchod a pohostinství, spolu se službami se na celkovém počtu bankrotů tato dvě odvětví podílela necelými 60 %.

Z 627 bankrotů fyzických osob podnikatelů jich bylo v květnu nejvíce vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (16 %) a dále v kraji Ústeckém (15 %). Nejméně to bylo v kraji Vysočina a Zlínském (po 3 %). Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů zvýšil o 76 %. Mnohem více to bylo v kraji Královéhradeckém a Libereckém. Naopak, mnohem nižší dynamiku vykázal Ústecký a Olomoucký kraj.

Osobní bankroty

V květnu bylo podle CRIF vyhlášeno 1 414 osobních bankrotů, což je o 350 méně než v dubnu. Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 19 634 osobních bankrotů, a to je o 1 455 bankrotů více než v předchozím období. Meziročně se počet osobních bankrotů zvýšil o 6 %, což je podstatně méně než v předchozích letech. Na jeden měsíc připadlo v průměru 1 636 osobních bankrotů.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v květnu vyhlášeno ve Středočeském kraji (216 bankrotů) a v Moravskoslezském kraji (190 bankrotů), nejméně pak v kraji Vysočina (30 bankrotů) a v Libereckém kraji (50 bankrotů).

Meziročně se počet osobních bankrotů zvýšil v devíti krajích. Nejvíce to bylo v Jihomoravském kraji (+ 38 %) a v Jihočeském kraji (+ 29 %). Pokles v počtu osobních bankrotů byl meziročně nejvyšší v Pardubickém kraji (- 24 %) a v Královéhradeckém kraji (-15 %).


(9. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1194)