O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Úspěšné mobilní aplikace mohou být právě ty jednoduché nevyžadující složité programování

V dnešní době si drtivá většina z nás nedovede představit život bez mobilních aplikací. Ale zatímco v segmentu aplikací pro běžné spotřebitele lze nalézt příklady superúspěšných titulů, například celosvětově populární hru Angry Birds, ve firemním světě tomu tak není. Podnikové mobilní aplikace jsou příliš složité a změnit to nemusí být vůbec jednoduché.

Je totiž nutné si uvědomit, že ne všechny mobilní aplikace určené pro firemní sféru musí být komplexní, integrované a vybavené širokou škálou funkcí. Existuje mnoho reálných případů, pro které lze mobilní aplikaci vyvinout rychle a snadno bez pokročilých programátorských znalostí. Tento typ mobilních řešení označujeme jako mikroaplikace. Ostatně i v životě jsou někdy nejlepší věci právě ty nejjednodušší.

V první řadě by firmy neměli podceňovat nápady od obchodníků a od pracovníků v terénu – často se totiž jedná o nápady, které mohou rychle řešit konkrétní požadavky zákazníků nebo snížit počet kroků v konkrétním diskutovaném procesu. Díky pokročilým mobilním vlastnostem, podpoře drag-and-drop ovládání (přidávání nebo přesouvání objektu pomocí jeho uchopení a přetažení myší na cílovou pozici) a intuitivním vývojovým nástrojům nevyžadujícím programátorské znalosti lze realizaci aktivit spojených s podnikovou mobilitou zahájit opravdu rychle. Stejně rychle lze dosáhnout i prvních mobilních úspěchů včetně virálního rozšíření mobilních aktivit napříč celou organizací.

Vhodným výchozím bodem pro transformaci firemního prostředí směrem k mobilitě může být nahrazování procesů využívajících papír a psací potřeby jednoduchými aplikacemi. Vzhledem ke stále rozsáhlejšímu využívání chytrých telefonů a tabletů lze zastaralé papírové pracovní postupy náchylné k chybám rychle a snadno pozměnit do přívětivé a intuitivně použitelné mobilní podoby. Firmy dokonce ani nemusí dělat zásadní změny ve svých IT odděleních a vývojářských zdrojích. Výchozím předpokladem ale je, aby se týmy zaměřily na jednoduché procesy, které lze pokrýt jednoduchými mobilními aplikacemi. Nevhodná je naopak orientace na precizně propracované uživatelské rozhraní. Při správném přístupu jsou mobilní mikroaplikace připravené k nasazení doslova na jedno mávnutí, klik či přetažení – až překvapivě rychle a snadno.

I pro případ přerušení důležitých služeb

Mobilní aplikace ale nemusí usnadňovat pouze klasické papírové procesy. Užitečné mohou být i v případě přerušení důležitých služeb nebo katastrof. Je-li možné takové aplikace vyvinout a nasadit v terénu dostatečně rychle, mohou výrazně zkrátit reakční doby a zlepšit potřebnou odezvu. Někdy se tato řešení označují jako jednorázové mobilní aplikace (Disposable Mobile App, DMA) a jsou vlastně dalším typem mikroaplikací. Existuje tedy reálná potřeba, která může těžit z okamžité dostupnosti mobilního řešení využívajícího vlastnosti mobilního zařízení jako je získávání informací o poloze, pořizování fotografií a videozáznamů apod. Důležité je, že takové aplikace lze vytvořit a nasadit pomocí drag-and-drop přístupu ve velmi krátkém čase.

Konkrétním příkladem může být událost, ke které došlo v roce 2014 ve Velké Británii. Tehdy extrémní bouřky způsobily rozsáhlé škody na železniční infrastruktuře a během 48 hodin dostaly inženýrské týmy k dispozici novou aplikaci, která přímo v terénu umožňovala pořídit snímky jednotlivých poškození. Na základě těchto informací pak bylo možné efektivně vyhodnotit situaci a určit priority oprav.

U mobilních aplikací na jedno použití je přitom důležité nejen to, že je firmy mohou velmi rychle vyvíjet a nasazovat samy, ale také fakt, že mohou usnadnit práci všem zaměstnancům – vedle mobilních pracovníků například i silám v administrativě.

Vysoká uživatelská přívětivost umožňuje přirozené zadávání informací pomocí dotykového rozhraní a mobilní aplikace tak mají veškerý potenciál porazit „zastaralou“ tužku a papír. Výhody volných rukou jsou v některých situacích nedocenitelné. Nicméně to, co dělá mobilní aplikace skutečně chytřejšími je, že umožňují pořízená data ověřit nebo je obohatit o nové formáty včetně hlasových poznámek, fotografií, videozáznamů, informací o poloze i naskenovaných čárových kódů. Je ale nutné si uvědomit, že uvedené možnosti jsou pro uživatele přínosné zejména v případě snadnějších scénářů, a že nevylučují podporu jiných firemních požadavků vyžadujících složitější aplikace, které lze vytvořit jen s dostatečně pokročilými vývojářskými znalostmi. Jinak řečeno, ne všechny požadavky lze splnit pomocí mikroaplikací.

Jednoduché aplikace mohou proměnit prakticky jakýkoli proces nebo scénář související se získáváním a zaznamenáváním informací, z široké škály lze uvést například:

 

  • Policejní komisař zaznamenává průběh praktické zkoušky v autoškole
  • prodejce zařazuje zákazníka do věrnostního programu
  • mystery shopping, kdy fiktivní zákazník provádí inspekci prodejny
  • vedoucí projektu výstavby provádí stavební dozor
  • realitní agent přijímá nové instrukce k prodeji nemovitostí
  • pracovník agentury provádí výzkum mezi zákazníky

 

Kromě těchto scénářů využije řada podniků jednoduché drag-and-drop aplikace i pro rychlý vývoj prototypů, které umožní ověření jejich mobilních nápadů. Místo zdlouhavých analýz, návrhů a vývoje tak lze nové myšlenky implementovat, otestovat v reálném provozu, vyladit a následně nasadit v podobě plně funkční aplikace velmi rychle. Navíc bychom našli ještě celou řadu dalších příkladů mikroaplikací, které mají potenciál stát se vzorem aplikací pozitivně ovlivňujících inovace v oblasti mobility i přijetí mobilních technologií napříč organizací.

Více informací mobilních aplikacích včetně krátké videoukázky je k dispozici v následujících zdrojích:

 

  1. Technický webinář o snadném vytváření mobilních aplikací
  2. Elektronická kniha Going Paperless
  3. Praktická videoukázka Drag and Drop Form Builder

 

Chad Holmes, Solution Architect, FeedHenry by Red Hat

(Partnerský příspěvek)


(20. 11. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Mobilní zařízení pro byznys: Nové trendy, nové příležitosti, nové výzvy

Mobilní zařízení, především chytré telefony, ale v mnoha případech i tablety a další produkty, se již stala běžnou součástí našich...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2195)