O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Trh s úvěry se dnešním dnem zásadně změnil

K 31. květnu 2018 měla z českého trhu definitivně zmizet řada pochybných firem, které poskytovaly rizikové spotřebitelské úvěry a mikropůjčky. K poslednímu květnu totiž skončilo tzv. přechodné období, kdy mohly ještě společnosti poskytovat finanční služby i bez licence, pokud si ale o ni u ČNB zažádaly. Klienti těchto společností by proto měli být ve střehu a hlídat si, zda jejich úvěrová společnost licenci od ČNB získala či nikoli. Upozorňuje na to společnost Provident.

Společnost, která do konce letošního května neobdržela licenci ČNB, nesmí nadále poskytovat spotřebitelské úvěry. Bude moci pouze vybírat splátky od stávajících klientů. „Každá společnost, jíž ČNB udělení licence zamítla, může ale hned v červnu zažádat o licenci ČNB znovu. I v tomto případě ale platí, že do rozhodnutí, na které má centrální banka až čtyři měsíce, nesmí taková společnost půjčovat peníze a poskytovat další úvěry. Může jen od stávajících klientů vybírat splátky,“ uvádí ředitel právního oddělení společnosti Provident Financial Martin Šváb.

Může stát, že ČNB některé firmě vytkla třeba chybné procesy při posuzování bonity klientů a společnost je nestihla do konce května opravit. Pak může licenci obdržet později, ani v tomto mezidobí ale nesmí poskytovat další úvěry a půjčovat peníze.

Pro firmy, které si o udělení licence vůbec nezažádaly, již několik měsíců platí, že nemohou úvěry poskytovat ani zprostředkovávat! „V případě, že nějaká společnost i přesto úvěry poskytuje nebo zprostředkovává, může za to od ČNB dostat vysokou pokutu. Navíc spotřebitelský úvěr poskytnutý nelicencovaným poskytovatelem je ze zákona bezúročný,“ upozorňuje Šváb.

Co bude s úvěrem u firmy bez licence

Pokud se poskytovatel bez licence nepokusí získat licenci od ČNB ještě jednou, nezbude mu než se svou činnost definitivně ukončit. Pohledávky z nedoplacených půjček může buď vybrat sám, nebo odprodat. O tom ale musí být klient vždy informován.

„To, že poskytovatel úvěru licenci nezíská, neznamená, že stávající úvěr zanikne. Klient musí půjčku doplatit podle původně sjednaných smluvních podmínek,“ varuje Šváb. V případě problémů se splácením (klient bude např. potřebovat snížit splátky nebo prodloužit splatnost úvěru) se bude moci klient domluvit na změně smlouvy. Ale jenom v případě, že nedojde k navýšení dlužné částky či k poskytnutí dalšího spotřebitelského úvěru. Společnost i nadále může vymáhat např. smluvní pokuty z prodlení, pokud byly sjednány v původní úvěrové smlouvě.

Komu splácet, když firma zanikne?

Teoreticky může nastat i situace, že firma zanikne a lidem neoznámí, kdo je novým nabyvatelem pohledávky. Jak by měl klient postupovat? Zástupci společnosti Provident upozorňují, že nový vlastník musí dát klientům vědět, že nyní má dlužník splácet jemu. Pokud tak z nějakého důvodu neučiní, není klient podle nich v prodlení se splácením svého úvěru (neúčtuje se mu žádné penále) a to do doby, než mu nový vlastník pohledávky oznámí číslo nového účtu, kam má posílat splátky. Pokud by chtěl mít klient naprostou jistotu, může využít například notářskou úschovu, do které by ukládal splatné splátky.

Všichni, kdo uvažují o sjednání spotřebitelského úvěru, by si měli u ČNB ověřit, že se jedná o licencovaného poskytovatele. „Rozhodně se vyplatí dát přednost prověřené značkové instituci s licencí, u níž má spotřebitel zaručeno férové a seriózní jednání. Jedině tak se lze vyhnout nepříjemným komplikacím do budoucna,“ dodává Šváb. Licenci ČNB zatím získalo méně než 70 nebankovních poskytovatelů a méně než 300 samostatných zprostředkovatelů. Aktuální seznam licencovaných nebankovních poskytovatelů úvěrů naleznete v internetovém registru České národní banky.


(1. 6. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4048)