Trendy: Výrobní podniky Střední a Východní Evropy se mění a začínají růstRůst tržeb, tržního podílu, získání nových zákazníků, to jsou aktuálně nejčastěji zmiňované plány výrobních firem z regionu Střední a Východní Evropy (SVE). Rok 2014 by pak měl být rokem, kdy se budou firmy snažit dohnat ztráty tržeb a nenaplněná očekávání z předešlých let. Pomůže jim k tomu lepší nálada na trzích, stabilizovaná ekonomická situace v EU a v neposlední řadě také vyšší efektivita a mnohá úsporná opatření, na která se výrobci museli zaměřit. Tvrdí to analýza společnosti IDC.

Podle nové studie IDC Manufacturing Insights, která čerpá z primárního výzkumu v regionu SVE včetně České Republiky, výrobní podniky zjišťují, že ke svému úspěchu budou potřebovat vice než jen moderní výrobní technologii a silný centrální ERP systém. K zajištění dlouhodobé prosperity budou muset výrobci rozvíjet další systémy kolem centrálního ERP jako například řešení pro řízení dodavatelského řetězce, správu zákazníků nebo nástroje pro plánování včetně analytického software.

Technologie takzvané Třetí platformy (mobilita, cloud computing, velká data a sociální technologie) mohou výrobcům rovněž pomoci. Výsledky studie sice ukazují, že celkově je využití těchto technologií v regionu SVE v současné době nízké, avšak interní rozpočty určené k jejich aplikaci pomalu ale jistě rostou.

Nové technologie ve výrobě

Z nových technologií mají ve výrobě jasně největší úspěch mobilní zařízení a aplikace a technologie pro analýzu velkých dat. Více stranou ve výrobních podnicích naopak zůstává využití a speciální aplikace sociálních technologií. O cloudu a jeho benefitech jsou manažeři výrobních firem dobře poučeni, avšak na větší vlnu zájmu cloud stále čeká; chybí více zkušeností, ve větších firmách i odvahy a částečně je na vině i omezená nabídka. V implementaci cloud řešení je nejodvážnější segment malých a středních firem, kde mnoho nových a ambiciózních výrobních firem v současné době buduje svojí infrastrukuru i software založenou především cloud modelu.

Změny v jednotlivých průmyslových odvětvích

Naše nejnovější studie přináší detailní pohled do sektoru výrobních firem a svá zjištění orientovaná především na IT aspekty zaměřuje na jednotlivá odvětví:

Odvětví těžkého průmyslu se začínají transformovat: IT prostředí v těchno odvětvích jsou méně dynamická a investice jsou více konzervativní, nicméně průzkum ukázal snahy o transformaci, částečně pod tlakem vnějšího prostředí, nižšího odbytu a větší konkurence.

Odvětví spotřebního průmyslu se koncentrují na zákazníka: Tato skupina firem upřednostňuje IT řešení, která jsou zaměřená na zákazníky a která prokazatelně pomáhají se zjištěním a uspokojením čím dál náročnějších a rozmanitějších zákaznických potřeb. Neméně důležité jsou zde rychlost a přesnost dodavatelského řetězce a nástroje umožňující bezproblémovou spolupráci všech zainteresovaných stran.

Odvětví stojírenského průmyslu se soustředí na kvalitu: Převládající snaha o automatizaci a maximální efektivitu výroby je všudypřítomná. Snižování nákladů a udržení standardů kvality je zde v popředí zájmu, a to i v případě investic do IT.

Odvětví hi-tech výroby jsou progresivní a dynamická: Výrobci z těchto odvětvích se nebojí experimentovat s využitím nových technologií. V technologickém know-how se neustále snaží udržovat o krok napřed před konkurencí, a proto se jedná se o odvětví, která mají největší zkušenost s technologiemi Třetí platform v regionu SVE.


(13. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(817)