Světový energetický výhledPravidelný Světový energetický výhled je všeobecně uznávaným koncepčním dokumentem Mezinárodní energetické agentury při OECD, který je adresován podnikatelským a finančním světovým kruhům, politické reprezentaci, ale i dalším analyticko—koncepčním subjektům světové energetické a finanční politiky. V Praze ho v lednu 2014 odborné veřejnosti a politikům prezentoval Fatih Birol, hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury IEA.

Fatih Birol seznámil při svých prezentacích v Černínském paláci a v Senátu České republiky širokou odbornou veřejnost ale i politickou reprezentaci se současným vývojem nejen v nosných otázkách energetické bezpečnosti, energetické účinnosti, obnovitelných energiích, nových energetických technologiích a inovacích ale i změnách trendů v obchodu.

Hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol zdůraznil, že energetické technologie, energetická účinnost a inovace jsou klíčovými nástroji nových energetických zdrojů, nicméně se světová ekonomika musí vyrovnat se skutečností regionálních cenových rozdílů energie ohrožujících konkurenceschopnost.

"Světová energetická politika prochází nebývale rozsáhlou strukturální přeměnou, která představuje výzvu všem členským zemím k aktivní spolupráci na nejrůznějších mezinárodních úrovních," zdůraznil Fatih Birol.

Energie v ČR

"Česká republika aktivně uplatňuje svá stanoviska ke koncepčním záměrům a programům i v mezinárodních organizacích, IEA nevyjímaje. Je naším zájmem při řešení energetických mezinárodních programů klást důraz na konkurenceschopnost české ekonomiky. Nemůžeme přehlížet nebývale vysoké finanční a investiční náklady, které jsou do energetických primárních zdrojů, přenosových sítí a zajištěné konečné spotřeby, vkládány," uvedl v této souvislosti ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce, který při prezentacích rovněž představil Aktualizovanou státní energetickou koncepci, jsou i tyto mezinárodní prezentace pro širokou odbornou českou veřejnost přínosná a vychází z nich řada cenných podnětů pro realizaci státní energetické politiky. "Státní energetická koncepce nastiňuje očekávaný budoucí vývoj v sektoru energetiky a představuje nástroje, které stát hodlá využívat v zajištění své energetické bezpečnosti. ASEK je pro české zástupce návodem k jednání na všech mezinárodních úrovních a to i mimo Evropskou unii," dodal Šolc.

Světový energetický výhled 2013

Světový energetický výhled 2013 se zabývá mimo jiné otázkami velkých rozdílů v regionálních cenách energií a jejich dopadu na konkurenceschopnost; jak dosáhnout sblížení v cenách zemního plynu v Asii, Evropě a Severní Americe; zda je nárůst produkce energie z obnovitelných zdrojů udržitelný ve smyslu ekonomické soběstačnosti těchto zdrojů a zda umožní dosažení globálních cílů v oblasti ochrany klimatu; jakých pokroků bylo dosaženo v postupném odklonu od podpory fosilních paliv a v dosažitelnosti energie pro populaci chudých světových regionů.

Jelikož je energetické odvětví zdrojem dvou třetin světových emisí skleníkových plynů, bude hrát klíčovou roli v určování toho, zda bude cílů týkajících se klimatických změn dosaženo či nikoliv. Přes iniciativy, jakými jsou Prezidentský klimatický akční plán ve Spojených státech, čínský plán na omezení podílu uhlí v domácím energetickém mixu, evropská debata o energetických a klimatických cílech pro rok 2030 a japonské diskuse o nových energetických plánech, vychází WEO 2013 ze scénáře dalšího růstu emisí z energetického odvětví do roku 2035 o 20 %.


(7. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(527)