O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Světová ekonomika v roce 2015 očima generálních ředitelů

Méně generálních ředitelů než loni se domnívá, že se světová ekonomika v tomto roce zlepší. Růstu tržeb společností, které řídí, však věří stejně jako loni. Ukázal to již 18. Celosvětový průzkum názorů generálních ředitelů, mezi více než 1300 vedoucími představiteli významných firem, jehož výsledky byly jako každý rok představeny na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Z analýzy PwC plyne, že vyhlídky na vývoj světové ekonomiky jsou méně optimistické než před rokem. V její zlepšení v roce 2015 věří 37 % generálních ředitelů. Loni jich bylo 44 %. Naopak zhoršení očekává 17 % dotázaných, což je více než dvojnásobek proti loňsku (7 %). Zbylých 44 % věří, že ekonomické podmínky ve světě zůstanou stabilní.

Zatímco nejoptimističtější jsou šéfové firem v Asii a Tichomoří (45 % čeká zlepšení vývoje světové ekonomiky), na Blízkém východě (44 %) a Severní Americe (37 %), nejméně optimističtí jsou ve střední a východní Evropě (16 %). Lepší nálada panuje v rozvíjejících se ekonomikách, např. Indii (59 %), Číně (46 %) nebo Mexiku (42 %) než rozvinuté země jako např. USA (29 %) či Německo (33 %).

"Generální ředitelé v zemích, kam nejčastěji vyvážejí české firmy, patří v letošním průzkumu k nejméně optimistickým. To se může na tržbách českých firem projit jak v letošním roce, tak i v delším časovém horizontu. Šéfové českých firem si to uvědomují a jejich střednědobá očekávání jsou oproti loňsku méně optimistická. Stále však jednoznačně převažují ti, kteří věří v růst. Cestou k němu mohou být inovace, popřípadě větší zaměření na trhy, kde jsou růstová očekávání příznivější," říká Jiří Moser, řídící partner PwC ČR.

Tržby firem v roce 2015

Navzdory klesající důvěře ve vývoj globální ekonomiky generální ředitelé neztrácejí důvěru v růst svých firem. Velmi jistých růstem svých tržeb v horizontu následujících 12 měsíců si je celosvětově 39 % oslovených generálních ředitelů. To je stejně jako loni, proti roku 2013 (36 %) jde o mírný pokles.

Největší důvěru v růst svých firem mají stejně jako loni generální ředitelé v Asii a Tichomoří (45 %). Jedni z největších optimistů zůstávají i ředitelé na Blízkém Východě (44 %, loni 69 %). Podíl optimistů vzrostl v Severní Americe, a to na 43 % z loňských 33 %. Ředitelé ze západní (31%) a střední a východní (30%) Evropy jsou naopak z pohledu růstových perspektiv nejméně optimističtí.

Nejvíce generálních ředitelů, kteří si jsou jisti růstem své firmy v letošním roce, potkáte v Indii (62 %), Mexiku (50 %) a Spojených státech (46 %), nejméně v Itálii (20 %), Argentině (17 %) a Rusku (16 %). Ruští generální ředitelé byli přitom loni (53 %) nejoptimističtější na světě.

"Svět čelí závažným výzvám: hospodářským, politickým i společenským. Generální ředitelé tak zůstávají opatrní jak ve svých krátkodobých očekáváních ohledně vývoje světové ekonomiky, tak svých vlastních firem. Zatímco některé vyspělé trhy, jako USA, vypadají, že už se odrazily ode dna, jiné, jako země eurozóny, stále bojují. A stejně tak některé rozvíjející se ekonomiky pokračují v rychlém růstu, jiné zpomalují. Otázkou tak je, jak nalézt správnou strategickou rovnováhu v tomto měnícím se tržním prostředí,“ komentuje letošní výsledky Dennis M. Nally, generální ředitel mezinárodní sítě poradenských společností PwC.

„Nálada generálních ředitelů výrazně klesá v zemích, které produkují ropu. Je to důsledkem prudkého propadu cen této strategické suroviny. Ruští generální ředitelé byli loni největší optimisté, letos mají naopak nejnižší důvěru v růst svých firem. Propad důvěry se projevil také u generálních ředitelů na Blízkém Východě, ve Venezuele a Nigerii,“ dodává Dennis M. Nally, generální ředitel mezinárodní sítě poradenských společností PwC.

Růstové strategie firem

Generální ředitelé zařadili USA na první místo svého žebříčku nejvýznamnějších trh pro svůj růst v následujících 12 měsících. Spojené státy se tak poprvé za pět let, kdy PwC tento žebříček sestavuje, dostaly před Čínu, která si dosud držela prvenství. Celkem 38 % generálních ředitelů zařadilo USA mezi své tři největší růstové trhy (mimo svůj domácí), zatímco Čínu 34 % a Německo 19 %. Následuje Velká Británie (11 %) a Brazílie (10 %).

Ředitelé uvedli, že použijí řadu strategií, aby posílili pozice svých firem v následujících 12 měsících. Celkem 71 % dotázaných hodlá snižovat náklady, 51 % uzavře strategickou alianci či vstoupí do společného podniku, 31 % plánuje outsourcovat proces či funkci and 29 % dokončí domácí fúzi či akvizici (což je nárůst oproti loňským 23 %).

Obavy ředitelů

Přílišná regulace opět obsadila první místo největších hrozeb. Po celém světě ji označilo 78 % (loni 72 %) generálních ředitelů, což je nejvíce v historii. Nejčastěji to byli generální ředitelé v Argentině (98 %), Venezuele (96 %), USA (90 %), Německu (90 %), Británii (87 %) a Číně (85 %).

Další největší hrozby, které generální ředitelé zmiňovali, byl nedostatek zaměstnanců s potřebnými dovednostmi (73 %), rozpočtové deficity a náklady spojené se státními dluhy (72 %), geopolitická nejistota (72%), růst daňové zátěže (70 %), kybernetické hrozby a nedostatečná datová bezpečnost (61 %; výrazný nárůst z loňských 48 %), společenská nestabilita (60 %), posun v chování spotřebitelů (60 %) a rychlost technologických změn (58%).

Digitální věk

PwC ve své zprávě upozorňuje, že rozvoj digitálních technologií zcela změnil způsob podnikání. Více než polovina (58 %) generálních ředitelů se obává rychlosti technologických změn. Mobilní technologie považuje za nejdůležitější pro svou společnost 81 % generálních ředitelů. Následuje získávání dat a jejich analýzy (80 %), kybernetická bezpečnost (78 %) a cloud (60 %). Společnosti těží z technologií nejvíce v oblasti provozní efektivity (88 %), dat a jejich analýz (84 %) a zákaznické zkušenosti (77 %).

„Generální ředitelé vědí, že musí být schopni se přizpůsobit převratným změnám v oblasti technologií a na svých trzích. Technologie se musí stát jádrem jejich podnikání, aby dokázali vytvářet hodnotu pro zákazníka. Hledání nových způsobů uvažování a práce v tomto novém konkurenčním prostředí je kritické pro dosažení úspěchu,“ dodává Dennis M. Nally, generální ředitel mezinárodní sítě poradenských společností PwC.


(10. 2. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1674)