Softwarové pirátství zřejmě bují i ve veřejném sektoruVe veřejném sektoru existuje značná míra softwarového pirátství. Stojí za ním hlavně absence pravidelné kontroly. Tvrdí to BSA. Loni na výzvu k legalizaci reagovaly organizace nákupem tisíců chybějících licencí. Kromě dopisu chce nyní BSA situaci řešit i osobním jednáním s managementem organizací.

Mezi nejčastěji užívaný nelegální software patří operační systémy a kancelářské aplikace Microsoftu.
Mezi nejčastěji užívaný nelegální software patří operační systémy a kancelářské aplikace Microsoftu.
V příštích dnech obdrží podle BSA 7000 tuzemských organizací veřejného sektoru, orgánů veřejné správy či místní samosprávy poštovní zásilku s upozorněním na možné užívání nelegálního softwaru. Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance se na tyto organizace obrací s výzvou, aby provedly kontrolu legálnosti užívaného softwaru.

Jde v pořadí již o druhou protipirátskou akci, loni se organizace BSA obrátila s obdobnou výzvou zejména na zdravotnická zařízení a místní samosprávu. Nově výzvu obdrží státní podniky, školská zařízení, muzea, galerie, knihovny a další organizace a instituce z oblasti veřejné sféry.

Chybí kontrola licencí

„Překvapil nás rozsah užívání pirátského softwaru ve veřejné sféře. Důvodem je nejčastěji minimální kontrola softwarové výbavy,“ vysvětluje Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské aliance BSA, která sdružuje řadu výrobců softwaru.

V dopise BSA žádá o prověření softwarových licencí a zjednání nápravy. „Bez pravidelných kontrol je velmi pravděpodobné, že část softwaru bude nelegální. Již během několika měsíců může dojít ke značným změnám, přičemž v mnoha příspěvkových organizacích neprovedli kontrolu léta,“ vysvětluje Hlaváč.

Na rozdíl od privátního sektoru není prý ve veřejném sektoru pirátství motivováno snahou ušetřit, ale spíše neschopností získat kontrolu nad softwarovou výbavou a chaosem v softwarových licencích. Množství nelegálního softwaru se může v řadě organizací výrazně lišit: „Zarážející je mnohdy rozšířené porušování autorských práv ve školách, kde by měli jít dětem příkladem. Záleží hlavně na managementu, někde na legálnost úzkostlivě dbají, jinde je kontrola velmi laxní,“ dodává Hlaváč.

BSA slibuje další akce 

Pokud vedení organizací na výzvu nebude reagovat, BSA podle svého mluvčího zahájí proceduru směřující k nápravě. „Lidé ve vedení se pak mohou těžko vymlouvat na to, že o softwarovém pirátství nevěděli, že k němu docházelo bez jejich vědomí či přičinění,“ dodává Hlaváč. Jak již bylo zmíněno v úvodu, kromě dopisu se bude BSA snažit situaci řešit i osobním jednáním s managementem.

V Česku se podle BSA užívá pirátsky 35 % softwaru a softwarové firmy tak podle této organizace ročně přicházejí o tržby v hodnotě 3,8 miliardy korun. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe), projektanty (Autodesk) a další.

Užívání nelegálního softwaru představuje podle BSA pro vedení organizací či další odpovědné osoby značné riziko. Soud může uložit vysoké peněžité tresty, či dokonce uložit trest odnětí svobody. Hrozí rovněž povinnost uhradit výrobcům softwaru odškodnění, v průměru podle údajů BSA přesahující 300 tisíc korun.


(3. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(337)