O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Skutečné dopady koronaviru na ekonomiku, potíže hlavně v sektoru služeb

Malé a střední podniky očekávají v důsledku karanténních opatření snížení produkce až o 40 %. Vyplývá to z průzkumu Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS ČR) mezi firmami napříč segmenty i velikostmi. Nejohroženější jsou hotely, restaurace a související služby. U malých podniků se až 47 % majitelů obává, že se ocitnou v druhotné platební neschopnosti.

Česká ekonomika začíná silně pociťovat dopady vládních opatření v souvislosti se šířením koronaviru. Mezi nejvíce postižená odvětví patří restaurace, hotely, kavárny i cateringové a související služby – především pak ty nejvíce navázané na turistický průmysl. Přestože firmy se zatím převážně nechystají propouštět nebo čekají na konečné podmínky kurzarbeitu, zhoršení platební morálky a snižování výroby i zakázek registrují už nyní.

Čím menší podniky, tím větší riziko

Z průzkumu KZPS dále vyplývá, že největší obavy z přerušení nebo omezení výroby mají malé a střední podniky – většina z nich plánuje omezení výroby až o 40 %. Téměř polovina z nich (47 %) také počítá s tím, že se v krátkodobém horizontu dostane do druhotné platební neschopnosti. Již více než polovina (54 %) firem zaznamenává zpoždění plateb u odběratelů – případně jim lhůty splatnosti musí prodlužovat (12 %).

„V současnosti platí, že čím menší je podnik, tím větší jsou u majitelů obavy do budoucna. U velkých podniků je situace v rámci produkce takřka opačná. Firmy nad 250 zaměstnanců většinou disponují dostatečnými finančními rezervami a některé dokonce hledají nové zaměstnance. Vůbec nejméně ohrožené se cítí státní podniky nebo společnosti se státní účastí,“ popisuje situaci Jan Wiesner, předseda KZPS ČR.

Opatření vlády jsou prý nedostatečná

KZPS ČR uskutečnila průřezový průzkum napříč ekonomickými segmenty a mezi firmami všech velikostí. Sledovány byly kategorie s méně než 50, 50-250 a více než 250 zaměstnanci. Bezesporu sjednocujícím prvkem se ve všech odvětvích a skupinách stala především všeobecná nespokojenost s dosavadními opatřeními vlády – jen 21 % firem je považuje za dostatečná. Firmy by si představovaly daleko vyšší úroveň podpory.


(4. 5. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5317)