Sběrny druhotných surovin: Někde snadno projdou zlodějnyZprávu o dodržování zákonných povinností ve sběrnách druhotných surovin vydali inspektoři ČOI. Nejčastěji se setkali s porušením zásad poctivosti prodeje, které stanoví zákon o ochraně spotřebitele, a s používáním měřidel bez platného ověření. Za tyto nedostatky bylo ve 3. čtvrtletí roku 2013 uloženo 35 pokut v celkové výši 175 000 Kč a vydán zákaz používání sedmi kusů neověřených měřidel.

Kontrolováno bylo celkem 82 sběren druhotných surovin. Tři případy byly postoupeny k dalšímu šetření České inspekci životního prostředí, neboť součástí kontrol bylo také dodržování zákona o odpadech, který provozovatelům výkupen odpadu ukládá povinnost ověřit údaje osob, od nichž má prodávající v úmyslu odpady vykoupit, a vést jejich evidenci. Tuto povinnost nedodržely 3 kontrolované subjekty. Porušení zákazu výkupu některých surovin, konkrétně veřejně prospěšných zařízení nebo jejich součástí, inspektoři ČOI ve sledovaném období nezjistili.

Kde a jak kontroly probíhaly? Kraj Středočeský a Hl. město Praha - 16 kontrol, 2 problematické, Jihočeský a Vysočina 12/5, Plzeňský a Karlovarský 18/4, Ústecký a Liberecký 16/7, Královéhradecký a Pardubický 8/2, Jihomoravský a Zlínský 7/3, Moravskoslezský a Olomoucký 5,4.

Pokud budeme konkrétnější u rohřešků, pak s cenou vykupovaných druhotných surovin nebyl spotřebitel v době kontroly seznámen v 9 případech, nedostatky při vydání dokladu o výkupu byly zjištěny 5 případech a chybně byla stanovena hmotnost vykupované suroviny v 1 případě, ve 3 případech nebylo možno ověřit správnost stanovené hmotnosti, neboť na provozovnách nebyla k dispozici úředně ověřená měřidla.

Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů v dozorové působnosti České obchodní inspekce bylo ve sledovaném období pravomocně uloženo 35 pokut v celkové výši 175 000 Kč, což znamená v průměru velmi nízkou pokutu 5 000 Kč. Dále vydali inspektoři zákaz používání na 7 ks neověřených měřidel do doby zjednání nápravy.

Kontroly ve sběrnách i kvůli krádežím

I přes nízkou četnost porušení zákona o odpadech provozovateli výkupen druhotných surovin ve 3. čtvrtletí 2013 bude Česká obchodní inspekce podle svých představitelů nadále tyto služby monitorovat. Kromě porušení obecně platných právních předpisů v kontrolní pravomoci ČOI je dalším důvodem skutečnost, že stále dochází ke krádežím veřejně prospěšných zařízení nebo jejich částí, a tyto kontroly mohou napomoci k následnému odhalení těch výkupen odpadů, jejichž provozovatelé porušováním zákonů pachatelům této společensky nebezpečné trestné činnosti napomáhají.


(27. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(493)