O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Realizujete ve firmě skvělý nápad za pomoci IT? Zkuste externisty

S rozmachem digitalizace výrazně roste poptávka po IT expertech, v oborech mimo IT dokonce rychlejším tempem než v samotném oboru informačních technologií. Dle odborníků ze společnosti Acamar rostoucí počet firem sází při realizaci svých IT projektů na externisty. Například v R&D centrech již dnes podíl IT externistů často přesahuje 50 procent a někde dokonce vystoupal nad 90 procent. Značná míra IT externistů je i ve finanční sféře či ve výrobě.

Z americké studie Burning Glass Technologies 2019 vyplývá, že zatímco v informačních technologiích vzrostl počet inzerovaných IT pozic mezi lety 2013 a 2018 o 40 procent, v oborech mimo IT jich bylo dokonce o 65 procent více. „Tento trend pokračuje i nadále a je ještě zesílen současným rozmachem digitalizace,“ říká Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar. Studie Burning Glass označila za obory s největší poptávkou po IT specialistech expertní a podnikové služby (24 %), finance (14 %) a výrobu (14 %). V České republice obor podnikových služeb dle asociace ABSL registruje meziroční růst počtu IT specialistů o 20 %. Místní centra poptávají například RPA inženýry, specialisty na umělou inteligenci či Big Data a celkem v nich působí již 1500 expertů na robotizaci.

Externisté zvyšují flexibilitu

Nedostatek zaměstnanců s potřebnými IT dovednostmi pak firmy stále častěji řeší využíváním externistů. „Externisté firmám poskytují mimo jiné i dnes velmi potřebnou flexibilitu. Koronavirová krize přinesla do mnoha firem nejistotu, dlouhodobé plánování nahrazuje operativní řešení situací, které s sebou může nést například i nutnost redukce týmů. A to je v případě spolupráce s externisty snazší,“ vysvětluje Illya Pavlov s tím, že spolupráce s externisty zároveň často znamená i nižší investice do infrastruktury.

Míra využívání IT externistů se liší obor od oboru. „V řadě vývojových center dnes pracuje polovina externistů, najdou se však i taková, kde se jejich podíl blíží 100 procentům,“ říká Illya Pavlov. Zajímavý je také nárůst externích specialistů v centrech podnikových služeb, kde se podle studie ABSL jejich podíl v roce 2019 zvýšil na bezmála dvojnásobek oproti předchozímu roku. Značná míra externích IT specialistů je vidět ve finančním sektoru, kde je potřeba flexibilně dodávat inovační projekty, což je důsledkem značné konkurence na tomto trhu.

Nejžádanější IT dovednosti

Přes technologickou rozmanitost se podle Illyi Pavlova hlavní poptávka v oblasti softwarového vývoje soustředí na zaběhlé a ověřené technologie Java, JavaScript a SQL. Vedle toho roste poptávka po znalosti technologií se zaměřením na Machine Learning a AI – Python, BigData (Hadoop, noSQL) a také cloud-technologie AWS, Azure nebo Google s využíváním kontejnerizace. Průmyslová R&D centra pak mají samozřejmě specifické požadavky. „Základem stále zůstává matematika, analytické a algoritmické uvažování, odpovědnost a kvalita produktu. Bez ohledu na technologii nebo obor. Tedy v případech, kdy potřebujete reálný vývoj a ne jen kódování,“ říká Illya Pavlov.

Situace v ČR tak v podstatě kopíruje americký trh, kde byly podle studie Burning Glass v technologickém sektoru nejžádanějšími požadavky na IT uchazeče softwarový vývoj, SQL, Java, Python a Linux. Ve finanční sféře byl největší zájem o znalosti SQL, datové analýzy, Javy, softwarového vývoje a Pythonu. Ve výrobním sektoru firmy nejvíce poptávaly uchazeče se znalostmi ERP, technická podpory, datové analýzy, softwarového vývoje a SQL.


(3. 9. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5525)