Reality v ČR: Růst u developerů i infrastrukturyNa realitní trh má vliv řada fenoménů: Zřejmý je pozitivní vliv nízkých sazeb hypoték na rezidenční segment, levné peníze však přiživují i zájem zkušených investorů o další typy nemovitostí. Developeři za první letošní čtvrtletí hlásí slušné prodeje bytů. Očekáván je pozitivní vývoj i v oblasti průmyslových nemovitostí, a to díky rostoucí ekonomice. K té chce přispět i vláda ČR, mj. legislativní podporou pro snazší výstavbu dopravní i další infrastruktury.

V článcích, které najdete v tomto speciálu, se věnujeme jednak aktuálnímu stavu rezidenčního trhu, jednak legislativě, která má usnadnit výkup pozemků pro infrastrukturní stavby. A také evergreenu - placení daně z nemovitostí, které je opět aktuální.

Zastavme se tedy alespoň zde nakrátko u průmyslových staveb. Podle Industrial Research Forum za celý loňský rok 2013 vyšplhala celková nová nabídka skladových a výrobních ploch v České republice na 265 000 m2, což představuje největší objem od roku 2009. Během roku 2013 se nejrychleji zvyšovala nabídka v regionu Praha a okolí a ve Středočeském kraji. Na celkové ploše nově dokončených prostor za uplynulý rok se tyto dva regiony podílely z 23 %, respektive 21 %. Co se týče spekulativní výstavby, ta podle IRF nadále zůstává na minimu. Z celkového počtu nově dokončených prostor bylo v roce 2013 již 96 % předpronajato.

K největším sjednaným pronájmům čtvrtého čtvrtletí se řadí pronájmy společnosti DHL Supply Chain. Tato logsitická společnost si pronajala 20 900 m2 v Prologis Parku Prague D1 West a předpronajala 17 000 m2 v CTParku Mladá Boleslav. Mezi další významné nájmy patří předpronájem 14 000 m2 v Panattoni D5 Logistics parku pro dodavatele automobilových součástí a pronájem téměř 13 900 m2 společnosti Alimpex Food ve VGP Parku Horní Počernice.

Po prvních dvou loňských čtvrtletích růstu míry neobsazenosti došlo podle Industrial Research Forum ve třetím čtvrtletí k její stabilizaci a ve čtvrtém čtvrtletí míra neobsazenosti poklesla na 7,9 %, což představuje snížení oproti přechozímu čtvrtletí. V meziročním srovnání neobsazenost ale stoupla. V Praze a okolí míra neobsazenosti ve čtvrtém čtvrtletí poklesla na 9,0 %, v Jihomoravském kraji dosahuje 6,0 % a v Plzeňském kraji 4,8 %. Nejnižší míru neobsazenosti mají v současnosti v Libereckém (3,0 %) a v Královéhradeckém kraji a Zlínském kraji (0,0 %).

Nyní ale pojďme od průmyslových staveb k již výše zmíněným tematickým článkům věnovaným developerům, legislativě a dani z nemovitostí.

Developerům se letos daří: Jaké jsou nyní ceny nových bytů v Praze?


Developerům se zřejmě v letošním roce bude dařit. První kvartál navázal na vysoké tempo předchozího období loňského roku a prodeje nových bytů se drží na vysoké úrovni. Vyplývá to z analýzy developerského trhu, kterou prezentoval Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. K očekávanému snížení cen díky NOZ prý zatím nedošlo, náznaky na trhu však jsou.


Placení daně z nemovitostí: Účty FÚ, složenky a další tipy


Dnem 2. června 2014 končí lhůta pro placení daně z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2014. Stejně jako v předchozích letech zasílá Finanční správa České republiky i letos poplatníkům daně z nemovitých věcí složenky k placení této daně. Jak daň správně zaplatit? Co dělat v různých zvláštních případech? I tomu se věnuje následující příspěvek založený na informacích Finanční správy ČR.


Pro rychlejší výstavbu dopravní a energetické infrastruktury v ČR


Novelu zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury schválila na konci minulého měsíce vláda ČR. Co novela přináší? Zvyšuje maximální výkupní cenu u pozemků potřebných pro dopravní stavby, a měla by tak odblokovat jednání s vlastníky nemovitostí. Majitelé zemědělské půdy budou moci při rychlém jednání získat až osminásobek ceny stanovené znalcem, ve výjimečných odůvodněných případech pak až šestnáctinásobek. To by mělo pomoci výrazně urychlit budování příslušné infrastruktury, resp. odstranit mnohdy táhnoucí se jednání s vlastníky půdy.(5. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1051)