O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Realitní trh s byty v době koronavirové krize - a po ní

Epidemie koronaviru zastavila normální život i práci a je jisté, že hospodářství způsobí obrovské škody. Poptávka po nových bytech je prý ale stále relativně vysoká. Developerské firmy mají v této době pro klienty v souladu s vládním nařízením zavřeno. Jak to řeší? „V nabídce teď máme přes 500 bytů ve 13 lokalitách v Praze. Naše klientské centrum musíme mít zavřené, ale pro zájemce fungujeme elektronicky a na telefonu. Celou naši nabídku se všemi informacemi máme na webu a zájemci si nyní dělají rezervace, které se pak do 14 dnů po otevření překlopí do smluv," říká například šéf Central Group Dušan Kunovský. A co se na trhu děje?

Lidé, kteří v této krizové době mají volné finanční prostředky, hledají podle zástupců Central Group mnohdy bezpečnou investici. To prý pomáhá poptávce po bytech, stejně jako zlevňující se hypotéky.

Nouzový stav a karanténa dopadly i na developery. Central Group uvádí, že jen přímé náklady vyvolané současnou situací budou stát tuto společnost mnoho desítek milionů korun. „Centrála firmy je zavřená, část lidí je nyní na home office a část zůstává doma s úhradou větší části mzdy. Všichni lidé na stavbách však nadále pracují a termíny dokončení nových bytových domů by neměly být jakkoliv ohroženy," dodává Kunovský.

Velcí developeři bez zadlužení mají rezervy na to, aby současnou krizovou situaci ustáli, i když s velkými ztrátami. V posledních letech ekonomického boomu však začalo v developmentu podnikat mnoho malých firem a pro řadu z nich může být podle Central Group současná situace likvidační. "A může tak hrozit, že jejich připravované a rozestavěné projekty nebudou dokončeny. Jejich klienti by tak mohli přijít o již zaplacené peníze. Dá se proto očekávat, že poptávka zájemců o nové byty se bude zaměřovat hlavně na byty již dokončené nebo těsně před dokončením. A dá se také očekávat, že se více zájemců bude obracet spíše na velké a zavedené firmy, než na ty malé a nové," varuje aktuální analýza Central Group.

Byty pomohou růstu

Všichni teď řeší hlavně zdravotní krizi, její bezprostřední ekonomické dopady a pomoc ze strany státu. To je logická prvotní reakce, ale developeři upozorňují, že je potřeba se už také dívat dopředu, až epidemie odezní. Nároky na státní kasu budou v mnoha stovkách miliard korun a deficit veřejných financí bude minimálně pětkrát vyšší, než se původně plánovalo. Proto je velmi důležité hledat ve státních výdajích úspory kde se dá. A také je potřeba dát výrazné impulsy ekonomice, aby se vyčerpaná státní kasa mohla zase začít plnit.

Stavebnictví je jedním z klíčových oborů ekonomiky s obrovským multiplikačním efektem. Přitom nová výstavba je zcela paralyzována současným nefunkčním stavebním zákonem. Kvůli němu například vyřízení stavebního povolení pro běžný bytový dům v Praze trvá často 10 i více let a nedaří se povolovat ani veřejné, obecně prospěšné stavby. Proto ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na zcela novém stavebním zákoně. Pokud práce na něm a proces jeho schvalování budou probíhat podle původního plánu, měl by nový zákon začít platit už od příštího roku.

„I přes problémy způsobené současnou zdravotní krizí by ministerstvo nemělo přestat intenzivně tlačit nový stavební zákon dopředu. Jeho přijetí by určitě mělo zůstat jednou z priorit vlády. Zrychlení povolování a podpora nové výstavby jsou totiž ve velkém ekonomickém zájmu státu," zdůrazňuje Kunovský. Nová výstavba přináší státu na daních mnoho desítek miliard korun ročně. A pokud se bude rychleji povolovat a vice stavět, tyto příjmy do státní kasy budou výrazně vyšší.

V Praze se loni podle údajů Central Group prodalo kolem 5.600 nových bytů, ze kterých stát na DPH a dalších daních získal kolem 5,6 miliard korun. Tedy zhruba milion za každý byt. Přitom je bytů v hlavním městě stále velký nedostatek. „V metropoli by se mělo ročně stavět minimálně 10.000 nových bytů, ze kterých by mohly být daňové příjmy pro stát kolem 10 miliard. Při větší výstavbě ve všech oborech v celé republice stát může díky novému stavebnímu zákonu získat o desítky miliard korun více než nyní," dodává Kunovský.


(21. 4. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5263)