Průzkum: E-shopům se daří a hledají nové cesty k dalšímu zlepšeníDrtivá většina e-shopů nabízí své produkty mezinárodně, na lokálním trhu je někdy trápí přítomnost velkých mezinárodních hráčů nebo právní a daňové prostředí. Starosti si dělají i s bezpečností plateb a s nedostatkem fyzického kontaktu klientů s produkty. Ukazuje to průzkum společnosti ShopAlike, kterou zajímaly i plány prodejců do budoucna nebo to, jak oslovují mileniály.


ShopAlike v průběhu léta 2017 kontaktoval 100 svých partnerských obchodů ve 13 evropských zemích s dotazníkem zaměřeným na lepší pochopení aktuální situace na trhu e-commerce, nejdůležitějších trendů a příležitostí v tomto segmentu. Vzorek respondentů zahrnoval obchody prodávající oblečení, boty a textil (58%), nábytek a bytové doplňky (26%) a také obchody s kosmetikou, šperky, hračkami nebo sportovním a outdoorovým vybavením. Sebraná data v ShopAlike roztřídili i podle velikosti podnikání respondentů (45% obchodů s počtem produktů 1001 až 10000, 33% s více než 10000 produkty a 20% s počtem produktů 1 až 1000). A zde jsou podrobné výsledky výzkumu.

Byznysu se daří

Výsledky ukazují, že většina obchodů je spokojena (31%) nebo částečne spokojena (56%) se současným stavem e-commerce trhu ve své zemi. Většina je také optimistická (52%) nebo částečně optimistická (26%) pokud jde o jeho budoucí vývoj.

Překážky na trhu

Přítomnost velkých mezinárodních hráčů a právní a daňové prostředí považují obchody za hlavní překážky svého podnikání na domácím trhu. Pokud jde o překážky online nakupování ze strany zákazníků, obchody poukazují zejména na bezpečnost plateb a nedostatek fyzického kontaktu s produkty. Problémem je také nedostatečná komunikace s obchody jak před, tak i po uskutečnění nákupu.

Jak oslovit mileniály

Mileniálové jsou pro obchody významnou cílovou skupinou, a proto se je snaží oslovit pomocí různých metod (86% zvyšuje svou aktivitu na sociálních sítích, následuje textový obsah, cílené display kampaně a spolupráce s influencery). Pouze 37% obchodů má vlastní aplikaci. Pokud jde o sociální média, neohroženým králem je pořád Facebook (90% obchodů využívá tento kanál), následuje Instagram (76%) a Twitter (41%).

Pohled do budoucna

83% respondentů předpokládá, že jejich trh sleduje, nebo částečně sleduje současné trendy. Pokud jde o inovace, většina respondentů je v horizontu 3 let připravena uvést: inovativní platební možnosti (70%), využití big data (65%), nové možnosti doručování zboží (64%). Pouze 37% obchodů používá, nebo plánuje používat na komunikaci s klienty chatboty.

Mezinárodní operace

72% respondentů prodává své produkty také mezinárodně, ale pouze 50% má na zahraničních trzích aktivní marketingovou komunikaci. Překážkami růstu za hranice jsou pro obchody hlavně: problémy s logistikou doručování, těžká konkurence a jazyková bariéra. Restriktivní regulace a problémy související s měnovými konverzemi nepředstavují pro online obchody větší problémy.

Detailní inforgrafiku k průzkumu naleznete zde na stránkách ShopAlike.

(Partnerský příspěvek)


(14. 11. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter Google+
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3571)