O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Průmysl je nyní opravdu silným tahounem české ekonomiky

Výkon průmyslu v posledních letech dosahuje svých maxim. Průmyslová produkce roste. Přibývá i nově uzavřených průmyslových zakázek a zvyšuje se objem tržeb. Plyne to z údajů ČSÚ. Pojďme se podívat na detaily.

Průmyslová produkce vloni meziročně vzrostla o 3,5 %. Překonala tak nejen průměr Evropské unie, ale i tuzemská historická maxima. Byla totiž bezmála o pětinu vyšší než v roce 2010 a o 60 % vyšší než v roce 2001. „Tento trend pokračoval i v prvních měsících letošního roku. Produkce v průmyslu byla v prvním čtvrtletí téměř o čtvrtinu vyšší než v roce 2010. Průmysl tak dlouhodobě určuje růst české ekonomiky,“ konstatuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

K celkovému růstu průmyslové produkce nejvýrazněji přispěl automobilový průmysl. „Z meziročního růstu o 3,5 % připadá 2,2 procentního bodu právě na odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů,“ říká Jan Ernest, ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ.

Naprosté většině odvětví zpracovatelského průmyslu se vloni dařilo lépe než v předchozím roce. Naproti tomu v dlouhodobém poklesu se nachází těžba a dobývání, jejíž produkce vloni klesla meziročně o 9 %.

Po většinu roku 2016 rostl objem nově uzavřených průmyslových zakázek. Zvýšil se meziročně o 5,2 %, což byl rychlejší růst než v případě objemu tržeb. Ten činil 1,4 %.

1,25 milionu zaměstnanců

Český průmysl dával na konci loňského roku práci 1,25 milionu zaměstnanců. V porovnání s rokem 2000 to ale bylo o 114 tisíc osob méně, což vysvětluje Veronika Doležalová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ: „Nejvíce zaměstnanců od roku 2000 ztratila odvětví těžba a úprava černého a hnědého uhlí, výroba textilií, výroba oděvů a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství, kde dohromady ubylo za posledních 16 let 126 tisíc pracovních míst. Naopak nejvíce zaměstnanců přibylo v průmyslových odvětvích, která souvisejí s výrobou osobních automobilů.“ V odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů přibylo oproti roku 2000 téměř 60 tisíc zaměstnanců, což znamenalo nárůst o více než 50 %.

I první čtvrtletí letošního roku bylo pro průmysl úspěšné. Produkce vzrostla po očištění o vliv počtu pracovních dnů meziročně o 4,9 %. Nových průmyslových zakázek přibylo o 10 %.


(11. 7. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3304)