O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Průmysl 4.0 vyžaduje nové přístupy

Průmysl 4.0 je bezpochyby jedním z těch populárních termínů, které se báječně vyjímají na lesklém papíře drahých časopisů - v článcích i v reklamách dodavatelů. Nejde ale o prázdný marketing. Je jen třeba si z Průmyslu 4.0 vybrat to své, pečlivě zvážit možné přínosy a připravit se na implementaci.

Firmy, které již nyní investují nebo v brzké době plánují investovat do technologií průmyslu 4.0, mnohdy také horečnatě pracují na upgradu svých stávajících informačních systémů. Cílem je podle analytiků zajistit propojení se senzory internetu věcí (posílajícími například informace o stavu prodaných produktů) i s analytickými aplikacemi, které jim umožní rychle vyhodnocovat data a spouštět odpovídající akce.

Pro práci s těmito daty ale budou firmy potřebovat odpovídající software - a tady se otevírá prostor pro celý nový business: Tržiště algoritmů. Analytici společnosti Gartner předpokládají, že v roce 2020 bude nejméně 30 % projektů zaměřených na Průmysl 4.0 využívat algoritmy právě z těchto tržišť.

Thomas Oestreich z Gartneru upozorňuje, že aplikace Průmyslu 4.0 budou pracovat s velkým množstvím dat nejrůznějších typů a že firmy budou potřebovat algoritmy, pro jejichž tvorbu nebudou mít dostatečně kvalifikované zaměstnance. Aby urychlily nasazení moderních technologií, budou tak jednak využívat zmíněná tržiště, jednak budou intenzivně využívat externí poskytovatele příslušných služeb.

Současně Oestreich varuje, že ani tento přístup se neobejde bez problémů. Aby bylo možno předpřipravené algoritmy rychle a efektivně využívat, bude třeba mít k dispozici personál, který bude schopen vhodné algoritmy vybírat. Christian Hestermann z Gartneru pak doporučuje co nejdříve provést analýzu, kde v obchodním modelu firmy mohou výrazně pomoci technologie digitálního byznysu a internetu věcí a ve vhodném okamžiku je bez zbytečného zdržování nasadit.

Technologie Průmyslu 4.0 mohou bezpochyby firmám, které je začnou využívat ve správný okamžik, přinést významné konkurenční výhody. Je tak dobré být na ně připraven.

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(3. 4. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3142)