O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Prodeje vzácných historických mincí v ČR rostou

Celková hodnota historických mincí, medailí a bankovek prodaných v českých aukčních síních během roku 2017 dosáhla rekordní hodnoty 410 milionů korun. Češi čím dál více investují do numizmatiky, což dokládá i fakt, že vzácné numizmatické materiály v českých domácnostech v současné době dosahují dle expertního odhadu celkové hodnoty přibližně 40 miliard korun. Ještě před 10 lety byla tato cifra poloviční. Plyne to ze zprávy aukčního domu Macho & Chlapovič.

Zatímco ještě v roce 2016 se v numizmatických aukcích v Čechách prodalo sběratelských materiálů za necelých 300 milionů korun, v loňském roce činila hodnota prodaných cenností již 410 milionů korun. Meziroční nárůst tak činil úctyhodných 36,6 %.

„Takto významný skok dokládá stále se zvyšující zájem Čechů o investice v oblasti numizmatiky. Očekáváme, že tento rostoucí trend se bude držet i v následujících letech,“ uvádí spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič Elizej Macho. Podstatný vliv na nárůst měl loňský prodej profilové sbírky mincí a medailí Československa právě u společnosti Macho & Chlapovič. Aukce přinesla obrat přes 120 mil. Kč. Jelikož u špičkového sběratelského materiálu je podle odborníků cítit zejména nedostatek nabídky, tato aukce velmi výrazně ovlivnila celkový obrat na numizmatickém trhu.

Růst hodnoty vzácných historických mincí

Růst hodnoty vzácných historických mincí stoupá podle odborníků nepřetržitě a nemá větší výkyvy ani v dobách hospodářských krizí. „Trh je asymetrický, poptávka po vzácných mincích převyšuje nabídku. Přesto platí, že 90 až 95 procent předmětů, které lidé nabídnou k prodeji, valnou hodnotu nemá. Co je staré, nemusí být nutně vzácné,“ dodává Macho.

V roce 2017 prodal aukční dům Macho & Chlapovič ve svých aukcích hodnotné sbírkové kusy dohromady za 210 milionů Kč, čímž se dostal na 51,2 % objemu všech realizovaných aukcí. Ve stejném roce zároveň vytvořil nový český numizmatický aukční rekord, když prodal extrémně vzácný zlatý Svatováclavský desetidukát z roku 1937 za téměř 18 milionů Kč.

Vývoj v oblasti historické numizmatiky bude v roce 2018 podle odborníků záviset především na nabídce kvalitního numizmatického materiálu. Nákupní apetit sběratelů z trhu prý nemizí, spíš naopak.


(29. 1. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3763)