Prodej nových bytů sice roste, ale jen mírněV první čtvrtině tohoto roku bylo prodáno 1350 nových bytů; vyplývá to ze společné analýzy tří firem, které se průzkumem pražského realitního trhu dlouhodobě zabývají. Uvedený údaj znamená několikaprocentní nárůst oproti stejnému období v minulém roce (1315 podle Trigemy, 1214 podle Ekospolu). V nabídce pražských developerů je v tuto chvíli 6450 volných bytů.


„Tato čísla jsou pozitivním příslibem, že krize, se kterou se celý průmysl potýkal v uplynulých letech, už konečně odeznívá. Nálada na trhu s byty se zlepšuje, což přispívá také ke zdravější konkurenci a rostoucímu důrazu na kvalitu. Pokud se v krizových letech válčilo o klienta cenou, nyní se ke slovu vrací hlavně kvalitně zpracování projektu od návrhu až po samotnou realizaci,“ komentuje čísla Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema.

Nutno ovšem dodat, že při sledování aktuální situace na trhu bytů je zjevné, že stále zůstává řada bytů dlouhodobě neprodaných. Jde především o ty, které jsou nabízeny za trhu neodpovídající ceny - a to s ohledem na jejich kvalitu, umístění či vybavení. Nové zajímavé projekty jsou pak mnohdy nabízeny za nižší ceny, které v minulých letech nebyly obvyklé - a nejlepší z bytů tak rychle mizí z nabídky.

Společnosti Skanska Reality, Ekospol a Trigema až doposud vydávaly své analýzy realitního trhu a data týkající se aktuálních trendů na developerském trhu jednotlivě. Zajímavým faktem je, že i navzdory odlišným metodikám měření se při vzájemném porovnání údaje lišily pouze o jednotky. Pro zjednodušení a zpřehlednění těchto dat se proto developeři dohodli na pravidelných setkáváních u příležitosti porovnání a zkorigování hlavních ukazatelů trhu (počty prodaných bytů, zásoba na trhu). Každá z uvedených společností bude nyní uvádět tyto informace ve vzájemné shodě.

O zpřehlednění bohužel příliš nesvědčí fakt, že se společnosti sice shodnou na letošním počtu prodaných bytů, ale nikoli už na meziročním nárůstu. Zatímco Trigema hovoří o 3% růstu, Ekospol ve své zprávě uvádí růst 11%.

 


(17. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(997)