Proč nevyužíváte svá data ku prospěchu firmy?Ano, vím, že se vám titulek může zdát trochu osobní, ale, když se zamyslíte, není na něm něco pravdy? Neustále se hovoří o tom, že objem dat, které mají firmy k dispozici, nepřetržitě roste. A takřka stejně často je opakován nepříjemný fakt, že s nimi řada firem – a jejich zaměstnanců – neumí efektivně zacházet. Kudy z toho ven?

Data jsou ve firmách mnohdy rozptýlená po řadě různých počítačů a v různých systémech (včetně e-mailu) – takže nejsou k dispozici tehdy, kdy jsou třeba – a informace, které jsou v nich skryty, zůstávají nevyužity. Často jsou rovněž opomíjeny potenciální přínosy, které nabízí propojení interních dat s běžně dostupnými daty externími.

Neexistuje přitom jedno univerzální řešení, jak situaci zlepšit, protože problém se vyskytuje na více úrovních. Jedním z populárních doporučení je třeba nahradit interní e-mailovou komunikaci firemní sociální sítí – potřebné informace pak nejsou pohřbeny v e-mailových schránkách, ale přístupné každému zaměstnanci – a snadno dohledatelné. Analytici Gartneru také doporučují firmám se skutečně velkými objemy dat, aby se důsledně zaměřily na ty informace, které jsou pro jejich byznys skutečně relevantní – na ty, které mají potenciál generovat hodnoty a omezovat rizika.

Stejní analytici ovšem předpovídají, že v roce 2017 bude 33 % firem z žebříčku Fortune 100 zažívat takzvanou informační krizi, a to proto, že nebudou schopny efektivně oceňovat a řídit své firemní informace – a také k nim mnohdy nebudou mít odpovídající důvěru. Za významný problém označují skutečnost, že firmy nejsou schopny spravovat data jako svůj cenný majetek.

Andrew White z Gartneru pak dodává, že vedení firem se musí naučit informace spravovat, nikoli jen uchovávat. A zdůrazňuje, že slovem spravovat je myšlena správa ve prospěch byznysu firmy. Přispět k tomu podle něj může seznámení se s disciplínou EIM (enterprise information management), která se zabývá především tím, jak v rámci organizace data sdílet, spravovat a opakovaně využívat. Přitom pomáhá organizacím i hodnotit, které informace jsou skutečně důležité pro jejich úspěch.

Analytici Gartneru také upozorňují, že přes tři čtvrtiny současných EIM projektů mají závažnou slabinu: V rámci jedné organizace jsou vzájemně izolované. Informace tak jsou dostupné v rámci separátních ostrůvků dat, nikoli jednotně všem, kdo je potřebují.

O přínosech, které nabízí správné využívání dat, se intenzivně mluví už dlouho – a z vyzdvihování hodnoty dat se stalo klišé. Přesto je užitečné se čas od času zamyslet nad tím, zda by právě teď nebylo opravdu užitečné začít s daty zacházet efektivněji.

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(3. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(771)