O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Proč byty zdražují? Může za to vláda a úředníci

Za první pololetí letošního roku v Praze klesl počet zahájených bytů v bytových domech o 80 procent z loňských 2614 na letošních 522. Za stejné období přitom developeři prodali 3350 nových bytů, tedy více než šestkrát tolik, než byl počet tzv. zahájených, tedy těch, jejichž výstavbu úřady povolily. Tato obrovská disproporce se již projevuje růstem cen nových bytů. Za úpadkem nové výstavby v Praze stojí bezesporu pomalé povolování projektů stavebními úřady i vláda, která problém neřeší.

Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu podle společnosti Central Group v průměru osm let. V řadě případů ještě déle. Doba, kterou stráví developer přípravou projektů, je tak výrazně delší, než v západní Evropě. Některé městské části jsou po posledních volbách navíc „protirozvojově“ zaměřené a povolování jakékoli nové výstavby je zde na bodu mrazu.

V době prodejního boomu vyvolaného levnými hypotékami se tak bytů začíná na trhu nedostávat. Meziročně se tak ceny nového bydlení v Praze zvedly podle Central Group o téměř 19 procent. Nutno ovšem dodat, že za nárůst cen může i změna struktury bytových projektů. Loni ceny výrazně srážel projekt Ekospolu Ekocity Hostivař, který byl ovšem následně úředníky developerovi zamítnut poté, co se v něm prodaly stovky relativně levných bytů.

Nové byty si v posledním roce pořizují stále mladší lidé. Důvodem poklesu věku kupujících jsou především rekordně levné hypotéky. Díky nim si nyní nové bydlení mohou dovolit daleko širší vrstvy a samozřejmě i mladší lidé.

V Praze se byty staví jen omezeně

Propad Prahy je viditelný v poklesu jejího podílu na zahajovaných bytech v rámci ČR. Zatímco vloni se za první pololetí v Praze zahajovalo 74 procent všech bytů v bytových domech, tedy v podstatě tři čtvrtiny z celé republiky, letos je to jen 21 procent, tedy pětina.

Již třetím měsícem po sobě také Praha není nejrychleji se rozvíjejícím regionem v ČR v oblasti nové bytové výstavby. Předstihla ji totiž Plzeň, kde úřady za pololetí vydaly povolení pro 691 bytů, tedy o třetinu více než v Praze. Pražskému tempu zahajovaných bytů se také začíná blížit Středočeský kraj s 457 zahájenými byty. Pokud půjde povolování nových bytů v Praze tímto tempem i nadále, za pár měsíců již Prahu předstihne i Středočeský kraj.

Dnešní mladí lidé do 30 let jsou podle Central Group také daleko ochotnější se stěhovat, než jejich rodiče. Pokud vezmeme v úvahu jen stávající obyvatele Prahy, kteří hledají nový byt, pak je lokalita při výběru jedním z nejdůležitějších parametrů jak pro mladé, tak i pro starší kupující. Pro každého z nich ale jinak. Zatímco starší lidé hledají nové bydlení převážně v té své lokalitě, kde jsou zvyklí a vázaní například školami dětí, mladí se klidně ze své čtvrti přestěhují. Preferují pak oblasti blíže centru města a tzv. módní čtvrti.

Vůbec nejžádanějšími lokalitami mezi lidmi do 30 let jsou Žižkov, Smíchov a Dejvice. Velmi žádaný je také prstenec čtvrtí kolem centra města a pak logicky oblasti kolem stanic metra. Naopak samotné centrum mladí lidé ve výzkumu jako místo, kde by chtěli koupit byt, neoznačili vůbec. Důvodem je pravděpodobně fakt, že šlo o skutečné zájemce o bydlení, kteří již měli reálnou představu o cenách na trhu, a proto nehledali byt přímo v centru, kde je nabídka bytů malá a ceny vysoké.

Jen 28 nově povolených bytů

Počty bytů, na které úřady v Praze vydaly povolení za poslední měsíce, jsou podle zprávy společnosti Central Group skutečně alarmující. Za 2. čtvrtletí to bylo jen 28 bytů pro celou Prahu. V červnu sedm bytů, v květnu 17 a v dubnu dokonce jen čtyři byty na celou Prahu.

Poptávka po novém bydlení je velmi vysoká několik posledních let. Loni rostl prodej o zhruba 15 procent a letos za celý rok očekáváme další růst minimálně o deset procent na 7200 bytů. Prodeje v prvních měsících roku ale nasvědčují tomu, že desetiprocentní očekávání může být až příliš konzervativní. Za první pololetí se v Praze prodalo 3350 bytů, jen samotný Central Group jako největší hráč na poli nové bytové výstavby zaznamenal za první pololetí meziroční růst prodeje o 44 procent a prodal 712 bytů, tedy více než pětinu všech v Praze prodaných bytů.

Pokles stavebnictví

Klesá také celé odvětví stavebnictví. V červnu reálně o 12,7 procenta. Po měsíčním zpomalení se tak obor vrací k razantnímu poklesu z předchozích měsíců. Váznou zakázky veřejného sektoru a nepomáhají ani soukromí investoři, kterým v intenzivnější aktivitě brání protirozvojové zaměření řady radnic v Praze i některých dalších městech. To se projevuje stagnací vydávaných stavebních povolení.


(1. 9. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2682)