O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Problém českého stavebnictví trvá, povoluje se málo bytů

Stavební úřady letos v dubnu podle ČSÚ vydaly 6 387 stavebních povolení, což je meziročně méně o 10,9 %. Meziročně bylo zahájeno o 24,6 % méně bytů – pro konkrétní představu: v Praze se v dubnu povolilo jen 48 bytů v bytových domech. Pokračuje tak dlouhodobý trend, kdy stavebnictví je paralyzováno kvůli zdlouhavým povolovacím procesům, což se pak odráží v nedostatečné výstavbě, v obrovském převisu poptávky nad nabídkou a růstu cen u nových bytů.

Podle statistik Central Group je v Praze aktuálně v přípravě kolem 140 tisíc bytů, v dlouhodobém průměru se jich ale povoluje ani ne 5 tisíc ročně. Přitom Praha by podle odborných odhadů potřebovala každý rok pro pokrytí svých potřeb povolit a postavit minimálně 10 tisíc nových bytů. Povolit nový byt ale v Česku trvá často i více než 10 let, kdyby se přitom rychleji a ve větším objemu povolovalo, ceny nových bytů by mohly klesnout o 15 procent.

Stavební výroba v Česku v dubnu znovu klesla, meziroční pokles zrychlil na 6,4 procenta. Stavebnictví je jedním z klíčových odvětví s velkým multiplikačním efektem a bytová výstavba má zásadní přínos pro veřejné rozpočty. Na trhu ale dlouhodobě panuje nejistota kvůli vysokým cenám stavebních materiálů, nedostatku pracovníků, vysokým cenám energií i drahým úvěrům. Náklady na výstavbu tak výrazně rostou a často se i prodlužuje termín jejich realizace. Problémem jsou i cenové výkyvy stavebních materiálů během výstavby jednoho projektu.

Světlem na konci tunelu by mohl být nový stavební zákon. K němu ale bude potřeba dopracovat řadu prováděcích předpisů – ty je potřeba nejprve zjednodušit a teprve poté digitalizovat. I v takovém případě bude ale ještě minimálně několik let trvat, než se jeho účinky propíšou do praxe.

Aby se výstavba mohla naplno rozběhnout, je zapotřebí, aby klesly úrokové sazby, které mají vliv jak na financování projektů, tak i na hypotéky. Správným krokem je zmírnění pravidel pro poskytování hypoték a zrušení ukazatele DSTI, kdy na základě rozhodnutí ČNB již nebude nutné u žadatelů hypoték uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu. Nutnou podmínkou je také snížení cen stavebních dodávek, které především v posledních dvou letech extrémně narostly.

Michaela Tomášková, výkonná ředitelka CENTRAL GROUP a.s.

 

 

 


(26. 7. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Stejně tak je problém i financování vlastního bydlení. Co si budeme povídat, kde dneska sehnat peníze na bydlení? Fajn varianta jsou třeba investice do P2P pujcek ... Nemyslím teď v roli investora, ta...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6959)