O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Přijímací pohovor anglicky: Zbytečná noční můra pro řadu uchazečů

Ukazuje se, že pracovní pohovor v cizím jazyce představuje pro čtyři pětiny kandidátů o nové zaměstnání noční můru. Zhruba čtvrtina (22 %) respondentů nedávné ankety jde do pohovoru s tím, že se na něj netěší, ale nějak ho s chybami zvládne. Naopak příležitost jak prezentovat angličtinu jako svou silnou stránku chápe cizojazyčnou konverzaci jen 22 % kandidátů.

„Pro 40 % respondentů ankety angličtina představuje nepřekonatelný problém, tj. není schopno takový pohovor absolvovat, dalších 16 % kvůli své nedostatečné jazykové úrovni pozice s angličtinou raději nevyhledává,“ říká Kateřina Jaroňová, marketingová ředitelka portálu Profesia.cz. „Aktivně se anglicky domluví pouhých 17 % Čechů, což patří mezi nejhorší výsledky v Evropě,“ dodává Jaroňová. Upozorňuje přitom, že cizí jazyk zaměstnavatelé vyžadují u třech čtvrtin vypsaných pozic na jejich portálu.

Pasivní znalost nestačí

Do kategorie „pasivních angličtinářů“ spadá i většina příslušníků generace Čechů ve věku 15 – 34 let, kteří již získali základy jazyka ve škole, přesto se z nich podle průzkumu Eurobarometr domluví méně než každý pátý (19 %), což je třetí nejhorší výsledek v EU. V době, kdy v ČR úřady práce hlásí rekordní nezaměstnanost na úrovni 8,6 % a na jedno volné místo připadá 16 uchazečů, rozhodují o přijetí i rozdíly v jazykových schopnostech.

Řada uchazečů se proto snaží na pohovor dopředu připravit, ale většinou narazí na problém, jak se rychle potřebné penzum frází naučit. „Zhruba osmdesát procent Čechů má pasivní znalost cizího jazyka, který ovšem jen velmi obtížně v praxi používají. Od studia je většinou odradí finančně náročná konverzace s rodilým mluvčím či jazykové kursy, které přinášejí efekt až po delší době,“ říká Eva Králová ze společnosti Fraus Media, jež vyvíjí původní vzdělávací aplikace pro výuku jazyků.

Výuka angličtiny pro tablety

Všem, kteří potřebují rychle mluvit anglicky v konkrétních životních situacích, jako je například pracovní pohovor v angličtině, je k dispozici řada metod výuky angličtiny, a to včetně těch prostřednictvím multimediálních aplikací pro tablety a počítače.

„Vytvořili jsme virtuálního rodilého mluvčího do kapsy, který dokáže zájemce o práci anglicky rozmluvit rychleji a efektivněji než například učebnice pro samouky či jiné tištěné materiály. S jazykovou aplikací Language Chapters je možné konverzaci procvičovat ve volných chvílích a díky interaktivním cvičením průběžně sledovat pokrok ve studiu,“ vysvětluje Králová. Uchazeči o novou práci mohou s pomocí Language Chapters správně napsat životopis a motivační dopis. V jediné kapitole kandidát nalezne vše podstatné, co potřebuje k přípravě na pohovor včetně výuky potřebné slovní zásoby a procvičení její správné výslovnosti prostřednictvím interaktivních karet.


(20. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Jazyky
Stačí chodit měsíc dva na pořádný kurz a nemáte se čeho bát. Já chodím jednou týdně k http://www.parakalo.cz/jazykove-ku-rzy-anglictiny/ a základy jsem zvládal už po pár týdnech a to je mi 45let....

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(853)