Přijde zákaz rybolovu pomocí unášených sítí?Evropská komise oznámila, že navrhuje úplný zákaz rybolovu pomocí unášených sítí v evropských vodách kvůli obavám o chráněné druhy. Unášená tenatová síť je typem rybářské sítě, která se vznáší těsně pod hladinou a do které se loví ty druhy ryb, které většinou plavou blízko hladiny. Podle odborníků však existuje riziko, že v těchto sítích uvíznou také chránění živočichové, jako např. želvy a některé druhy mořských ptáků a savců.

V současné době již platí určitá omezení. Tyto sítě se nesmí používat k odlovu určitých migrujících druhů ryb (např. tuňáka či mečouna obecného), přičemž velké unášené sítě o délce přes 2,5 km jsou zakázány úplně.

Přetrvávají však obavy ohledně dopadu jejich používání na chráněné druhy. Zároveň jsou i nadále hlášeny případy, kdy rybáři používají tyto sítě ilegálně nebo využívají mezery v právních předpisech.

Zákaz od roku 2015: Žádné unášené tenatové sítě

Skutečnost, že rybolov pomocí unášených sítí se provádí na řadě různých míst a mnohá plavidla, která ho provozují, jsou příliš malá, prosazování stávajících předpisů ztěžuje. To znamená, že EU neplní své mezinárodní závazky omezit používání těchto sítí. Aby mohla být tato pravidla lépe prosazována, byla upřesněna definice unášené tenatové sítě a napříště má být rovněž zakázáno uchovávání těchto sítí na palubě rybářských lodí v EU.

Cílem EU je co nejvíce omezit dopad rybolovu na mořské ekosystémy. Úplný zákaz používání unášených tenatových sítí by měl prosazování předpisů usnadnit. Podobný zákaz již existuje v Baltském moři.

Důsledky pro rybáře

Rybolov pomocí unášených sítí se provozuje v několika zemích EU, včetně Portugalska, Slovinska či Spojeného království. Jejich použití je však sezónní a často se využívají pouze několik měsíců v roce. Někteří rybáři je používají pouze pár týdnů v roce.

Lodě, které tyto sítě používají, mají proto povolení využívat i jiná zařízení, což podle EK znamená, že ve své činnosti mohou pokračovat i v případě zákazu.


(23. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1125)