O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Převodní ceny bývají často hlavním bodem daňové kontroly

Celých 75 % společností pokládá za hlavní prioritu v oblasti převodních cen řízení daňových rizik. Porovnáme-li výsledky s hodnotami z minulých let (66 % v roce 2013 a 50 % v roce 2010), je zřejmé, že všeobecný tlak na větší transparentnost v daňových otázkách má významný dopad na jednání obchodních korporací. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu společnosti EY zaměřeného na problematiku převodních cen (In the spotlight: a new era of transparency). Průzkum byl proveden mezi 623 finančními a daňovými řediteli z 36 zemí světa.

S iniciativami, jako je např. projekt OECD proti rozmělňování základu daně a přesouvání zisků (BEPS), vyzývajícími obchodní korporace ke sdílení více informací o jejich podnikání jsou nadnárodní společnosti nuceny proaktivně zveřejňovat informace o svém nastavení převodních cen. Průzkum EY nicméně ukazuje, že pouze 21 % nadnárodních skupin postupuje v souladu s pravidly o převodních cenách ve všech zemích, v nichž působí, a 21 % dokonce postrádá schopnost se měnícímu prostředí v oblasti převodních cen přizpůsobit.

Nová éra daňové transparentnosti vede k zásadním změnám v daňových funkcích obchodních korporací. Společnosti by měly začít shromažďovat potřebná data, aby byly schopny vytvořit dlouhodobou strategii převodních cen. Přizpůsobení se novému prostředí bude klíčové pro efektivní správu převodních cen a jejich soulad s příslušnou legislativou. Jelikož 73 % účastníků průzkumu stále monitoruje vlastní převodní ceny pouze na čtvrtletní či roční bázi, je zřejmé, že k výrazným změnám v této oblasti teprve dojde.

Za největší problém při správě a řízení převodních cen 49 % respondentů označuje nedostatečnou automatizaci procesů a související náročnost manuálně prováděných operací.

Protože daňové správy podle EY stále častěji vyžadují informace o převodních cenách v reálném čase, společnosti by tomuto trendu měly přizpůsobit také své informační systémy. Spoléhat se na manuální ad hoc úpravy již nestačí, ty navíc mohou být velmi nákladné z hlediska času a zdrojů. 72 % respondentů zároveň uvedlo, že převodní ceny u nich byly v minulosti hlavním bodem daňové kontroly, přičemž 75 % očekává, že tomu tak bude v budoucnu.

Libor Frýzek, vedoucí partner daňového oddělení EY v České republice, říká: „Výsledky průzkumu potvrzují, že daňové správy se konzistentně zaměřují na nastavení převodních cen u nadnárodních společností. Převodní ceny jsou v celosvětovém měřítku číslem jedna na seznamu daňových správ. Tento závěr je v souladu s vývojem v České republice, kde pozorujeme výrazný nárůst počtu daňových kontrol převodních cen i doměřené daně.“


(30. 1. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2997)