Přesouvají se investoři od zlata k nemovitostem?Zlato za sebou nemá dobré měsíce: Kdepak je konec odhadům, že cena trojské unce překoná brzy 2 tisíce amerických dolarů - jen od letošního ledna do prosince klesla hodnota zlata o více než 29 %. To nahrává do karet developerům nemovitostí. Společnost Ekospol nyní vydala zprávu, podle níž za letošní rok výrazně narostl podíl nových bytů kupovaných za účelem investice. Znamená to přesun od zlata k nemovitostem?


Zástupci Ekospolu kladou sugestivní otázku, zdali se preference drobných investorů nevracejí k aktivům, která uspokojují skutečné lidské potřeby. Podle statistik této společnosti, která dle svých zástupců provádí detailní a kontinuální průzkum mezi všemi svými klienty, začal podíl lidí kupujících nemovitosti za účelem investice narůstat již během roku 2012.

Zatímco dlouhé roky platilo, že přibližně 80 % bytů se prodalo pro vlastní bydlení, zhruba 10 % lidé kupovali pro své děti a zbylá desetina připadala právě na investiční nákupy, v roce 2012 došlo ke změně. Bytů zakoupených za účelem investice od 1. ledna do 31. prosince 2012 bylo již více než dvojnásobek, téměř 25 %. Podíl bytů prodávaných pro vlastní bydlení naopak klesl na 65 %.

„V letošním roce jsme byli znovu svědky sílícího trendu nákupu bytů na investici. Pokud vezmu pouze rok 2013, pak podíl bytů prodávaných za účelem investice činil 28,5 % a opět na úkor bytů určených k vlastnímu bydlení,“ upozorňuje na nejnovější data Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu.

Nemovitosti jako jistá investice?

Podle odpovědí samotných kupujících volí lidé investici do bytů nejčastěji ze tří důvodů: jako prostředek zajištění na stáří, pro relativně vysoký a bezrizikový výnos z pronájmu a jako prostředek ochrany úspor před inflací.

"Ve světle nejnovějších zpráv o zlatě se tak logicky nabízí otázka, zdali lidé nezačínají pomalu preferovat spíše takové investiční nástroje, které budou mít vždy nějakou hodnotu a vždy po nich bude existovat poptávka, protože uspokojují konkrétní lidskou potřebu," říkají materiály Ekospolu. Je však třeba si uvědomit, že i ceny nemovitostí se mohou měnit směrem dolů a nekvalitní nemovitosti nebo nemovitosti ve špatných lokalitách s sebou nesou velká rizika ztráty hodnoty.

„Výhodou nemovitostí je, že bydlet budou potřebovat lidé neustále. Ceny nemovitostí se tak určují na vysoce konkurenčním trhu, na kterém neexistuje žádný dominantní tvůrce trhu. Naproti tomu ceny zlata nebo jiných drahých kovů se řídí podle toho, jak se hrstka obchodníků zrovna vyspí, jak se vyvíjí kurz dolaru, zda se kdesi v Africe otevře či naopak uzavře nějaký zlatý důl a podle spousty dalších faktorů. Což pro drobné investory znamená nasypat své peníze do loterie, jejímž osudím otáčí někdo úplně jiný,“ upozorňuje Korec.


(17. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(425)