Předpisy EU: Komplikované a nepřehledné, ale s nadějí na zlepšeníZákony a předpisy v tuzemsku i v celé EU jsou mnohdy složité, nepřehledné a nesrozumitelné. Evropská komise posuzovala dosažený pokrok při snižování byrokratické zátěže a oznámila nový plán na zjednodušení předpisů EU, které by mělo podpořit hospodářský růst a vytváření pracovních míst. Je to reálné?

V prosinci 2012 zahájila Evropská komise Program pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT), jehož cílem je zjednodušit právní rámec EU a vytvořit co nejlepší podmínky pro hospodářský růst a zaměstnanost s minimální administrativní zátěží.

Program REFIT se nyní rozšiřuje, aby se maximalizovaly výhody pro podniky a občany. Tvorba právních předpisů EU se bude zaměřovat především na otázky, jež lze nejlépe řešit na úrovni EU. Program se rovněž soustředí na vyhledávání zbytečné byrokratické zátěže, nesrovnalostí a neúčinných opatření a zajišťuje nápravu.

První výroční zpráva sleduje pokrok, kterého Komise dosáhla od zveřejnění svého ambiciózního programu na snižování regulační zátěže v říjnu 2013. Většina návrhů na zjednodušení a snížení administrativní zátěže již byla přijata nebo k jejich přijetí dojde letos. Kromě toho bylo staženo asi 53 návrhů v legislativním procesu, pracuje se na zrušení některých stávajících pravidel a začalo se s hodnocením příslušných oblastí.

Nejdůležitější návrhy pro podniky – jako je zavedení standardního formuláře přiznání DPH a zlepšení evropského řízení o drobných nárocích – již byly předloženy.

Další zlepšení na dohled?

Zajišťovat, aby právní předpisy EU sloužily danému účelu, bude třeba neustále. Poté, co Komise posoudila nejnovější přezkum předpisů EU a vyslechla si názory zainteresovaných subjektů, stanovila několik nových oblastí, na které je třeba se soustředit. Sem patří:

  • jednodušší pravidla EU týkající se dokladů totožnosti a cestovních dokladů
  • nový systém pro statistiku podniků
  • jednodušší pravidla vízové povinnosti pro občany ze zemí mimo EU
  • celoevropský internetový portál o DPH.

Existují také plány na zrušení právních předpisů týkajících se uvádění spotřeby energie na energetických štítcích, přepravní sazby a podmínek, společné zemědělské politiky a podávání zpráv o životním prostředí.

Komise podle svých zástupců chce, aby všechny orgány EU braly ohled na účelnost a účinnost právních předpisů a posuzovaly dopad své politiky během celého legislativního procesu. Jelikož přibližně jedna třetina administrativní zátěže prý vyplývá z opatření na vnitrostátní úrovni, vyzývá Komise rovněž členské státy, aby v rámci práva EU využívaly možnost zjednodušení předpisů.

Komise bude i nadále sledovat provádění předpisů v členských státech a posouzení dosaženého pokroku zahrne do hodnotící zprávy v roce 2015.


(27. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1254)