Praxe a statistika: Počet insolvenčních návrhů letos vzrostlPočet insolvenčních návrhů přesáhl za jedenáct měsíců letošního roku o 3,6% celkový stav roku 2012. Lze tedy očekávat meziroční nárůst insolvenčních návrhů kolem 10 – 15%. Vyplývá to ze zprávy společnosti Creditreform. Jaké jsou další statistiky - a jaké možnosti mají právnické a fyzické osoby v případě insolvence? I na to se podíváme v tomto článku.


Jen v listopadu 2013 bylo podáno celkem 3623 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 554 insolvencí u právnických osob a podnikatelů, 570 u nepodnikajících živnostníků a 2499 u spotřebitelů. Hodnoty insolvenčních návrhů rostly tentokrát ve všech sledovaných segmentech a ve všech skupinách dosáhly podle zprávy Creditreform letošního historického maxima.

Dodejme, že nepodnikající živnostníci jsou živnostenské firmy, které mají IČ a současně žádají o oddlužení. Předpokladem pro žádost o oddlužení je, aby byly buď ekonomicky neaktivní nebo aby jejich dluhy z podnikání byly nepatrné. Tato kategorie má hlavní podíl na růstu počtu insolvenčních návrhů ve skupině firmy a živnostníci.

Konkurz nebo reorganizace

Způsobem řešení úpadku firem je konkurz nebo reorganizace. Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.

Ve srovnání jedenácti měsíců roku 2012 a 2013 došlo letos k nárůstu počtu konkurzů o 15,4%. Výrazný je opět zejména nárůst konkurzů u živnostníků, který za období leden - listopad 2013/2012 činil téměř 50%. V listopadu 2013 bylo prohlášeno 212 konkurzů, z toho počet konkurzů živnostníků činil 87.

Druhým způsobem řešení úpadku je reorganizace. Jedná se o takový způsob řešení úpadku, kdy dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku. Předpokladem pro povolení reorganizace je, aby obrat firmy, která se dostala do problémů, činil v roce před insolvencí alespoň 100 000 000 Kč. Druhým kritériem pro povolení reorganizace je, aby firma měla minimálně 100 zaměstnanců. Výše uvedená kritéria neplatí v situaci, kdy dlužník předloží nejpozději do 15 dnů po rozhodnutí o úpadku reorganizační plán, již schválený polovinou zajištěných i nezajištěných věřitelů.

Využití reorganizace jako způsobu řešení úpadku je ve srovnání s počtem konkurzů stále minimální. Jedním z důvodů, proč je reorganizace tak málo využívaný nástroj Insolvenčního zákona, je skutečnost, že kritéria pro povolení reorganizace řada firem nesplňuje. Proto vláda navrhla v rámci novelizace Insolvenčního zákona snížení těchto kritérií a to tak, že roční úhrn čistého obratu firmy se sníží na 50 000 000 Kč a počet zaměstnanců na 50 zaměstnanců.

Insolvence fyzických osob

U fyzických osob – spotřebitelů se tempo růstu počtu insolvenčních návrhů meziročně výrazně snižuje. Celkem bylo v měsíci listopadu podáno 2499 insolvenčních návrhů, což je v letošním roce zatím nejvyšší dosažená hodnota. Vývoj tak kopíruje vývoj v loňském roce, kdy v posledním čtvrtletí byly hodnoty insolvenčních návrhů z celého roku nejvyšší. Pokud srovnáme počet insolvenčních návrhů za období leden – listopad 2013 a 2012, došlo k nárůstu o 6,3%.

Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30% dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz.

V listopadu 2013 požádalo o oddlužení celkem 2936 osob. Ze všech žádostí bylo oddlužení povoleno v 1886 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v listopadu 51 dlužníků. V ostatních případech bylo oddlužení řešeno nastavením splátkového kalendáře.

Růst počtu insolvenčních návrhů v Q4 2013

V posledním čtvrtletí roku 2013 očekává Creditreform růst insolvenčních návrhů. U firem se insolvence budou nadále týkat zejména malých a středních firem a bude pokračovat čištění trhu v segmentu nepodnikajících živnostníků. U spotřebitelů bude trend růstu insolvenčních návrhů mírnější a bude záviset zejména na vývoji zaměstnanosti. Očekáváme pokračování diferenciace zadluženosti spotřebitelů podle jednotlivých krajů a zvýšení podílu movitějších žadatelů o oddlužení. Celkový meziroční nárůst insolvenčních návrhů v období 2013/2012 lze očekávat kolem 10 – 15%.

Dodejme, že Creditreform sleduje insolvenční rejstřík permanentně a své pravidelné analýzy o vývoji insolvencí v Česku i zahraničí zveřejňuje již několik let.


(4. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(351)