Pozor na software z druhé ruky: Distributor dostal 20 měsíců nepodmíněněVarování před nákupem použitého softwaru z druhé ruky, který je zřejmě až na výjimky nelegální, přichází nyní od BSA. Její zástupci to dokládají aktuálním příkladem piráta, který byl potrestán dvaceti měsíci ve věznici s dozorem - za podvody spojené s prodejem nelegálního softwaru. Od důvěřivých uživatelů prý podvodně vyinkasoval přes 89 tisíc korun a způsobil škodu přesahující 500 tisíc korun. Podvedení uživatelé jsou přitom vystaveni trestněprávním rizikům, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali.

První softwarový pirát v ČR zřejmě skončí ve vězení. K trestu odnětí svobody na 20 měsíců nepodmíněně a propadnutí osobního počítače byl za podvod a porušení autorského práva odsouzen softwarový pirát z Mostecka. Prostřednictvím internetových bazarů podle BSA opakovaně prodával nelegální kopie populárních softwarových titulů. Výše zmíněnou škodu přesahující 500 tisíc korun je povinen poškozeným firmám uhradit.

„Podvedené kupující okradl minimálně o 89 tisíc korun a podvodně inkasoval peníze za nelegální kopie populárních softwarových titulů, zejména firem Microsoft a Adobe. Kupující lákal na podezřele nízkou cenu a nelegální kopie vydával za použitý software z ‚druhé ruky‘. Peníze inkasoval bezhotovostním převodem nebo na dobírku,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.

Software z druhé ruky

Ze zkušeností protipirátské organizace BSA prý vyplývá, že valná většina softwaru z „druhé ruky“ nabízená především na internetových stránkách či aukčních portálech je nelegální. „Takzvaný použitý software představuje většinou ve skutečnosti nelegální kopie originálního softwaru v různé kvalitě provedení, například kopie neurčené k prodeji a podobně. Piráti se neštítí ani padělat či pozměňovat identifikační COA štítky,“ varuje Hlaváč. Neautorizovaný software podle jeho slov může být často i zavirovaný či obsahovat škodlivé kódy pro prolomení internetového bankovnictví.

BSA varuje, že podvedení uživatelé jsou vystaveni trestněprávním rizikům, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali: „Koupě pirátského softwaru jeho užívání nelegalizuje. Instalací, byť v dobré víře zakoupeného nelegálního softwaru, se porušuje autorské právo a z toho vyplývá řada postihů. Nedoporučujeme, aby si jednotlivci nebo firmy kupovali software z neoficiálních zdrojů, natož takzvaně z druhé ruky od anonymního prodejce,“ dodává Jan Hlaváč.

BSA varuje i před stahováním potenciálně pirátského softwaru: „Lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale obrovský omyl. I pouhé stažení nelegálního softwaru se v Česku považuje za porušení práv autorů,“ upozorňuje Hlaváč.

Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení –, u softwaru tomu tak není. Policie tedy může stahovače postihovat i za stahování nelegálního softwaru a jeho užívání na počítači.

BSA uvádí, že průměrná náhrada škody při používání nelegálního softwaru činí 300 tisíc korun, často prý přesahuje i milion korun. V Česku se užívá pirátsky 35 % softwaru a jeho teoretická hodnota činí 3,8 miliardy korun. Výše zmiňovaný pirát je zřejmě první osobou v ČR, která za prodej nelegálního softwaru skončí ve vězení.


(10. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(387)