Podnikání a obchodní spolupráce s asijskými zeměmi - jak jsme na tom?Asijský trh pořád představuje pro české exportéry nenaplněný potenciál, avšak příležitosti pro naše firmy představuje i B2B spolupráce v oblasti dovozu a investic. O značném přílivu investic a importu svědčí například zahraniční obchod s Čínou, jehož schodek v první polovině roku 2016 činil 186,2 mld. Kč. Ačkoli Česká republika s Čínou, Jižní Koreou, Vietnamem, Indií, Tchaj-wanem i Japonskem dosahuje záporného salda obchodní bilance, tyto země proaktivně projevují zájem o navázání ekonomické spolupráce.

„Do Česka ročně přijíždějí desítky delegací ze zemí jako je Čína nebo Vietnam, s úmyslem najít mezi malými a středními podniky obchodní partnery,“ objasňuje Tomáš Pala ze sdružení Governance Institute, které má letité zkušenosti se zprostředkováním česko-asijských obchodních setkání.

Jak již bylo řečeno, asijský import značně přesahuje český vývoz, ale ani ten však není zanedbatelný. V Číně hlavní položky českého vývozu představují například kondenzátory, telefonní přístroje či hračky. Indie jakožto nejrychleji rostoucí velká ekonomika nabízí českým firmám řadu příležitostí pro export. Lze jmenovat například výrobu a montáž automobilů, rozvoj jaderné energetiky či produkty chemického průmyslu. „Obecně lze říci, že zejména strojírenský průmysl má pro české podniky ve většině zemí na jihu či východě Asie perspektivu,“ doplňuje Michaela Očková z Governance Institute. „Nyní jde hlavně o to, kdo se této příležitosti chopí dřív“.

Získat osobní kontakt s obchodními partnery z Asie není snadné. Důvodem je vzdálenost, jazykové bariéry, ale také kulturní odlišnosti. Zprostředkovaná setkání s asijskou stranou přímo v České republice mohou pomoci tyto překážky odstranit a také navodit oficiální a seriózní atmosféru, kterou asijská kultura ocení.

Jednou z nadcházejících událostí je konference o podnikání a obchodní spolupráci se zeměmi východní a jihovýchodní Asie ASBUCO 2016, která se bude konat 22. listopadu v Praze a cílí na 4 asijská teritoria: Čína, Indie, Japonsko a Jižní Korea, nevyhne se ale ani jihovýchodní Asii. Účastníky konference budou kromě českých firem také představitelé zastupitelských úřadů jednotlivých zemí, zahraniční investoři nebo manažeři českých poboček asijských firem sídlících v České republice.

Současnou situaci a budoucí vývoj česko-asijského zahraničního obchodu nastíní řečníci z Ministerstva průmyslu a obchodu, agentury CzechInvest, ale i z akademického prostředí. Hlavním tématem letošního ročníku bude zhodnocení spolupráce a doporučení vládě české republiky, CzechInvestu a CzechTradu dalšího strategického směřování exportní a investiční politiky.

Vstup na konferenci je volný pro všechny zájemce po předchozí registraci do 20.11. na stránce akce www.asbuco.cz.


(11. 11. 2016 | piper21)


Autorem tohoto textu není redakce těchto webových stránek, ale jeden ze čtenářů/ek: piper21 (kliknutím na jeho/její jméno přejdete na jeho/její domovskou stránku). Chcete-li si zde také vést deník nebo sem psát články, zaregistrujte se/přihlašte se na této stránce.

Další články tohoto čtenáře: všechny jeho/její články
Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

Další články tohoto čtenáře

všechny jeho/její články

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2856)