O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Podání kontrolního hlášení je na dohled - a zmírnění sankcí rovněž

Kontrolní hlášení k DPH podávají právnické osoby, plátci DPH, a fyzické osoby, měsíční plátci, poprvé nejpozději 25. 2. 2016. Výtky k tomuto institutu ze strany podnikatelů se nejčastěji týkaly velmi vysokých neodpustitelných sankcí. Vláda ovšem už schválila návrh Ministerstva financí na zmírnění sankcí a prodloužení lhůty u kontrolního hlášení DPH. Máte ke Kontrolnímu hlášení nějaké otázky? Nabízíme tip, kde najdete odpovědi.

Ministerstvo do zákona o DPH doplnilo institut prominutí pokuty, který se bude týkat pokut vznikajících ze zákona v pevně stanovené výši 10 000 Kč, 30 000 Kč a 50 000 Kč. Díky tomuto opatření bude možné zohlednit ospravedlnitelné důvody pro prodlení s podáním kontrolního hlášení či reakcí na výzvu správce daně. Ministerstvo financí počítá s účinností k 1. červnu 2016, nicméně úprava bude vztažena i na případy, které nastanou před tímto datem.

V případě pokuty ve výši 1 000 Kč, která je udělována za pozdní podání kontrolního hlášení, bude tolerováno jedno pochybení pro každý kalendářní rok. Správce daně toto zohlední automaticky bez nutnosti podávat žádost o prominutí. Navíc pokuty v této výši vzniklé do účinnosti navrhované novely ze zákona zaniknou, čímž bude zpětně vytvořeno určité přechodné toleranční období.

„Původní návrh byl příliš přísný a my chceme dosáhnout určité flexibility, aby mohl správce daně prominout pokuty v odůvodněných případech. Proto nyní přicházíme s tímto kompromisem,“ vysvětluje ministr financí Andrej Babiš. „Kontrolní hlášení je silný nástroj v boji proti daňovým únikům, který nepoškodí poctivé podnikatele, naopak jim přinese méně kontrol a rychlejší vracení nadměrných odpočtů,“ dodává.

Vládou schválená novela současně obsahuje prodloužení lhůty pro reakci plátce na výzvu správce daně k odstranění nesouladu v podaném kontrolním hlášení z pěti kalendářních dnů na pět pracovních dnů. Podnikatelé tak budou mít tedy více času na reakci v případě pochybností či nesrovnalostí v kontrolním hlášení. Vzhledem k počítání lhůty to bude vždy minimálně jeden týden.

„Vyhověli jsme požadavkům podnikatelů za současného zachování funkčnosti kontrolního hlášení v boji proti podvodům na DPH,“ uvádí náměstkyně ministra Alena Schillerová.

Otázky a nejasnosti kolem Kontrolního hlášení

S přibližujícím se termínem prvního podání Kontrolního hlášení Finanční správa ČR vydala několik materiálů, které odpovídají na často kladené otázky a řeší nejasnosti kolem Kontrolního hlášení. Vaší pozornosti doporučujeme především:

Časté dotazy a odpovědi ke Kontrolnímu hlášení

Pokyny k vyplnění Kontrolního hlášení k DPH

Přehled změn k 10.2.2016

V uvedených dokumentech najdete jak odpovědi na často kladené otázky, takl i vybrané příklady výpočtu pro Kontrolní hlášení k DPH. Pokud je pro vás Kontrolní hlášení stále trochu neuchopitelné, protože chybí papírový formulář (Kontrolní hlášení se podává pouze elektronicky), doporučujeme využití této stránky:

Formuláře pro FÚ

Zde najdete i formulář pro Kontrolní hlášení. Na webu lze všechna data vyplnit (nebo importovat z vašeho účetního programu) a poté nejen vyexportovat do xml souboru pro Daňovou správu, ale také vytisknout do PDF - které si můžete pro vlastní kontrolu vytisknout jako klasický papírový formulář.

 


(18. 2. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2337)