Počítače z vodovodu: Technologie nemusíte vlastnitTahle myšlenka není ani zdaleka nová, ale teprve v posledních několika letech se začala proměňovat v realitu: Výpočetní výkon počítačů si nemusíte zajišťovat tak, že nakoupíte vlastní servery, snazší je nakupovat ho jako službu. Zapomenout pak můžete na komplikovanou správu informačních technologií i na zdlouhavé nasazování aplikací. Jediné, co potřebujete mít fyzicky, jsou koncová zařízení - PC, ale třeba i chytré telefony nebo tablety.

Takzvaný cloud computing je - ve zkratce - poskytování služeb informačních technologií na dálku. Podobně, jako se nezajímáte, odkud přesně se bere elektřina nebo plyn, nemusíte se zajímat ani o to, kde běží software, jehož výstupy se zobrazují na vašem monitoru. Z cloudu dnes můžete provozovat řadu aplikací - od e-mailu a kancelářského balíku přes podnikové informační systémy až pro systémy pro správu firemní sítě. A můžete si třeba pronajmout IT infrastrukturu pro jakékoli vlastní speciální potřeby. Jaké jsou hlavní přínosy tohoto přístupu? A jaké trendy? Podívejme se na to společně v tomto speciálu.

Proč firmy používají cloud - a proč byste měli i vy


Využívání cloudů nabírá - a i nadále bude nabírat - na obrátkách a pro méně zasvěceného člověka může být zásadní otázka: Proč vlastně? Co z toho firmy a další organizace mají? Odpověď není až tak složitá: Využívání takzvaných cloudových služeb přináší úspory nákladů, snazší nasazování nového softwaru, ale mnohdy třeba i vyšší bezpečnost dat.


Co říkají o cloudu analytici


Přední analytici často upozorňují, že využívání cloudových služeb přináší nejen úspory, ale především usnadňuje nasazení různých pokročilých systémů a využívání technologií, které by jinak zůstaly řadě firem nedostupné. Jde například o ty pro práci s velkými objemy dat nebo pokročilou práci s mobilními zařízeními. Aktuálně pak podle nich dávají i středním a menším firmám mnohdy do rukou pokročilé nástroje pro analýzu chování jejich klientů.


Cloud a jeho softwarové služby v příkladech


Zoho Creator

Když přemýšlíte o využívání cloudu ve své firmě, vždy stojí za to uvažovat nejen obecně, ale také se podívat na zcela konkrétní příklady cloudových aplikací. Cloudů existuje několik druhů, my se tu podíváme na software poskytovaný z veřejného cloudu formou služby - a na to, co vám konkrétně může nabídnout.


DMS v Cloudu - udržte si pořádek v dokumentech. Okamžitě!


Obavy z toho, že umístěním firemních dat v Cloudu firmy riskují jejich zneužití, se postupem času zmenšují. Řada manažerů již přijala pojmy Cloud a SaaS (Software as a Service) za své a začíná pomalu těžit z jejich přínosů. Document management System (DMS) v Cloudu je jen logickým pokračováním trendu posledních let.


Proč si nastavit vlastní procesy?


Výhodou procesů je, že se pomocí nich dají efektivně řešit opakované úlohy v rámci firmy, tedy činnosti, které někde vznikají a na jejichž řešení se podílí více lidí nebo více oddělení.


IT ve firmě v době cloudové


Jak je řečeno v úvodu tohoto speciálu, využívání cloudu se v poslední době stalo samozřejmostí a většina lidí si ani neuvědomuje, že cloudové služby využívá. Aniž by věděli, jaký typ serveru je potřeba, nebo dokonce jak jej nakonfigurovat, ukládají a sdílí své fotky, dokumenty. Cloud ale zdaleka není jen úložiště. Co to tedy vlastně je?


(Úvodní foto: Pixabay)


(7. 11. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter Google+
Partneři speciálu:
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2844)