Pavel Šarbort: Stále více lidí je dnes přepracovaných a vyhořelýchPavel Šarbort je zakladatelem projektu SimpleRestart a lektorem produktivity. Co si pod tím představit? SimpleRestart pomáhá pracovně vytíženým lidem. Typicky manažerům a podnikatelům, ale třeba i vytíženým zaměstnancům či studentům. Všichni tito lidé dnes totiž řeší to stejné - kde můžou ušetřit čas. A SimpleRestart jim v tom pomáhá.

Čím přesně se váš projekt zabývá?

Pavel Šarbort, zakladatel projektu SimpleRestart
Pavel Šarbort, zakladatel projektu SimpleRestart
SimpleRestart učí lidi, jak si správně zorganizovat jednotlivé pracovní činnosti tak, aby ušetřili čas každý jednotlivý den. Doporučuje funkční postupy a techniky, jak soustředěně pracovat bez vyrušování a každý den se posunout vpřed, jak mít stále uklizený stůl, kancelář i domácnost, jak vytvořit produktivní prostředí na práci a mít přitom čistou hlavu na nejdůležitější úkoly. Učí je, jak ovládnout stále plný e-mail, kalendář a to-do list. Odkazuje na chytré aplikace, které pomáhají automatizovat, ušetřit čas opakovanými činnostmi a zrychlit práci. Učí, jak předejít pracovnímu kolapsu či jak ho případně řešit. Klíčem je mít všeho méně. Věcí, dokumentů a ve výsledku rozhodování a starostí. Jediné, co přibývá, je čas na to důležité.

Co zajímavého aktuálně v podnikání řešíte?

Snažíme se naučit lidi více preferovat online kurzy před školeními naživo. Pokud děláme firemní školení na míru, tak samozřejmě školíme přímo ve firmě. Stejně tak hodně lidí preferuje osobní setkání ve skupině stejně naladěných lidí, diskuzi a rozbor témat. Bohužel to ale jim i nám zabírá příliš mnoho času. Proto jednotlivá témata potupně zpracováváme i v podobě online kurzů. Ty si všichni pustí kdykoliv a odkudkoliv. Navíc se k nim můžou kdykoliv vracet, takže to, co potřebují zopakovat, si můžou přehrát několikrát.

Čím se odlišujete od konkurence?

Dnes existuje spousta kurzů a školení time managementu, produktivity a efektivity. My se lišíme tím, že nechodíme okolo horké kaše a jdeme přímo k věci. Nechceme ztrácet čas a víme, že naši klienti také ne. Proto jsou naše kurzy krátké a přímo řešíme praktická témata. Například v online kurzu Krotitel e-mailů za hodinu naučíme lidi efektivně bojovat s e-maily tak, aby šetřili čas každý den - a to jen díky efektivnímu vyřizování e-mailů. Při školeních naživo jim zase ve třech hodinách dáme mix konkrétních technik a postupů, které v práci opravdu využijí a pomůžou jim šetřit čas. Mohli bychom tato témata rozebírat kolem a dokola celý den, ale schválně to neděláme. Nesnášíme prázdné řeči, zbytečné kecy a bullshit. Vybíráme jen to nejdůležitější, co lidem opravdu pomůže.

Jaké zajímavé postupy používáte - a jak?

Je jich spousta. Obecně ale učíme lidi pracovat tak, aby byl jejich mozek co nejméně zahlcen. To znamená nepoužívat desítky různých aplikací, ale vybrat si jen jednu kvalitní, kde budou mít všechny úkoly, projekty a informace na jednom místě. Dobrý je například TodoIst. Nepoužívat notifikace ani na počítači, ani na telefonu – jen nás vyrušují, odvádějí od práce a vzkazují našemu mozku `přibyla ti další práce`. Všechno je totiž o psychologii. Doporučujeme například vyhradit si čas po ránu na nejdůležitější práci dne. Až potom vyřídit emaily a dané úkoly dne. Náš mozek tak získá pocit, že to podstatné je již hotovo a my díky tomu pracujeme s čistou hlavou.

Narazili jste v průběhu podnikání na nějaké vážné problémy?

S nadsázkou bych řekl, že naše podnikání je na krize zatím příliš mladé. Ale SimpleRestart vznikl i proto, že já sám jsem si kdysi prošel vyhořením a pracovním kolapsem. Přišel jsem tehdy o pár zaměstnanců, projektů a desítek tisíc. Ale díky tomu jsem si uvědomil, že v tom zdaleka nejsem sám. Že přepracování, totální zahlcení i vyhoření řeší v dnešní době spousta lidí - a co víc, stále jich přibývá. Proto jsem sám několik let zkoušel a testoval stovky technik, způsobů a přístupů k práci, stejně jako technologií a chytrých aplikací, abych z nich nakonec vybral ty nejúčinnější a nejefektivnější a ty mohl začít doporučovat ostatním lidem.

Co vnímáte jako riziko pro své podnikání?

Rizika jsou v každém podnikání. My ale máme výhodu obrovské a stále rostoucí cílové skupiny. I když připouštím, že mě tato „výhoda“ vůbec netěší. V dnešní zrychlené době je bohužel stále více lidí přepracovaných a vyhořelých. Řeší, jak mít více času, skloubit pracovní čas s osobním, nestresovat se, nevyhořet. A my jim dáváme návody, učíme je konkrétní postupy jak pracovat efektivně a produktivně a přitom mít čas i na rodinu, kamarády, na relax a na sebe. A to, že našimi kurzy prošlo zhruba 800 lidí za půl roku, dosvědčuje, že lidé tato témata opravdu řeší.

Jaké máte plány do budoucna?

Plánů máme spoustu. Především spouštět online kurzy na další témata, která lidem pomůžou nají více času, předejít zahlcení z práce a vyhoření a naučí je nenechat pracovní život zasahovat do osobního. Konkrétně jde například o témata vyrušování v práci, úklid v kanceláři i doma...

 

Rozhovor vznikl ve spolupráci s facebookovou skupinou Podnikatelé a živnostníci - výměna zkušeností.

Jste také ochotni podělit se o své podnikatelské zkušenosti s ostatními? Ozvěte se nám! Kontakt na redakci OnBusiness.cz najdete dole, v patičce stránky. Členství v uvedené skupině není podmínkou.


(11. 4. 2018 | redakce2)


Předcházející článek: <<< Petr Čerňanský: Naše podnikání se rozjelo ihned, teď ještě rozchlastáme celou Evropu <<<
Následující článek: >>> Ondřej Brádka: Do výběrových řízení bez skicovného nejdeme >>>

Tento článek je součástí speciálu:

Zkušenosti podnikatelů: Jak úspěšně provozovat firmu


Foto: Pixabay

Jedním z nejcennějších zdrojů informací při podnikání jsou zkušenosti dalších podnikatelů. Jak se jim podařilo nastartovat růst? S jakými riziky a problémy se museli poprat? Jaké technologie a přístupy používají ve svém byznysu? Na tohle vše - a mnoho dalšího jsme se vybraných podnikatelů zeptali.


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3958)