O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Oživení ekonomiky bude výraznější, připravte se

Ekonomika jak v roce letošním, tedy v roce 2014, tak v roce příštím, 2015, poroste slušným tempem. Růst HDP v roce 2014 dosáhne 2,4 % a v roce příštím dále mírně zrychlí na 2,7 %. Tahounem ekonomiky zůstává vývoz, který těží z příznivé situace na hlavních trzích. Tvrdí to nová prognóza České bankovní asociace. Máme pro vás detaily.

„Struktura ekonomického růstu však bude vyvážená a – oproti minulé prognóze – se v ní více projeví dopad zvyšující se investiční aktivity firemního sektoru, zejména pak růst investic do strojového vybavení a do komerčních nemovitostí. Dalším faktorem jsou zlepšené ukazatele vývoje soukromé spotřeby,“ upřesňuje Petr Dufek, hlavní ekonom ČSOB.

Prognóza nepočítá se změnou měnové politiky vzhledem ke zveřejněným statistickým údajům o inflaci od počátku letošního roku a zejména s ohledem na její výhled pro další období se perspektiva ukončení stávajícího schématu měnové politiky v průběhu roku 2015 dále odsouvá.

Veřejné rozpočty

Pokud jde o výhled veřejných rozpočtů pro letošní rok, dosavadní vývoj indikuje spíše lepší než plánovaný výsledek, což by se mělo pozitivně promítnout do vnímání tzv. suverénního rizika finančními trhy. V navazujícím období by se měl začít projevovat příznivý růstový efekt opětovného oživení investic financovaných státem.

„Oproti předchozí prognóze vnímáme méně nejistot ohledně nastavení fiskální politiky v roce 2015. I přesto, že bude fiskální politika nastavena prorůstově, nečekáme prohloubení vládního deficitu a předpokládáme snížení relativní výše vládního dluhu. Nadále však zůstáváme opatrní při hodnocení výhledu veřejných rozpočtů, zejména pak citlivě vnímáme otázku jejich možného procyklického působení na ekonomiku ve střednědobé perspektivě,“ uvádí Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisenbank.

Geopolitická situace

Pokud jde o rizika nové prognózy, na prvním místě zůstává nejistota geopolitické situace v souvislosti s událostmi na Ukrajině a jejich možným zprostředkovaným ekonomickým dopadem na evropskou i českou ekonomiku.

Dílčí nejistotu s možným rizikem zprostředkovaného dopadu na růstový výkon české ekonomiky představují v tuto chvíli těžko předpověditelné výsledky stresového testování a skutečná kondice některých systémově důležitých západoevropských bank. „Pokud by tyto výsledky indikovaly potřebu tyto banky dokapitalizovat, mohlo by to přechodně negativně ovlivnit jejich schopnost obsloužit financování ekonomik, které jsou, shodou okolností, hlavními odbytišti pro naše vývozce,“ dodává Petr Dufek.

„V oblasti fiskální a měnové politiky konstatujeme nejistotu ohledně nastavení daňového systému v dalších letech, jehož změny by mohly nepříjemně ovlivnit úvahy ekonomických subjektů o budoucnosti. Opominout nelze ani nejistotu ohledně ukončení stávajícího schématu měnové politiky v kurzové oblasti a způsobu jeho ukončení,“ doplňuje Michal Brožka.


(8. 8. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1326)