Optimismus v Evropě: Je patrné jen mírné zlepšeníEvropané mají na hospodářskou situaci v Evropě mírně optimističtější pohled, než jen o několik měsíců dříve. Více než polovina Evropanů (51 %) v nedávném průzkumu uvedla, že se na budoucnost EU dívá optimisticky a celkem 43 % občanů soudí, že EU jde na cestě z krize správným směrem a zaujímá správný postoj k řešení nových globálních problémů. Je na obzoru růst poptávky?

Uvedené údaje plynou z nejnovějšího průzkumu Eurobarometr. Jakkoli z něj podle jeho autorů plyne, že optimismus v Evropě roste, růst je to opravdu jen velmi mírný - o dva procentní body u prvního zmíněného údaje a dokonce jen o jeden u druhého. Porovnávána jsou přitom první a druhé pololetí loňského roku.

Nelze tedy tvrdit, že by došlo k nějaké zásadní změně vnímání a soudit z ní na nadcházející rychlý růst poptávky. Nedojde-li k jiným výrazným změnám, lze se i nadále obávat stagnace.

Problémy v Evropě

Měkteré palčivé problémy přetrvávají. Nezaměstnanost (jako problém ji vnímá 49 % tázaných, –3 procentní body oproti loňskému jaru), hospodářská situace celkově (33 %, beze změny), inflace (20 %, beze změny) a veřejný dluh (15 %, –1 procentní bod). Toto jsou pro Evropany čtyři nejproblematičtější oblasti na vnitrostátní úrovni.

Osobně však lidi nejvíce trápí inflace (40 %, –1 procentní bod). Za největší problémy na úrovni EU pak považují Evropané v tuto chvíli ekonomickou situaci obecně (45 %, –3 procentní body), nezaměstnanost (–36 %, –2 procentní body) a stav veřejných financí členských států (26 %, –4 procentní body).

Podpora hospodářské a měnové unie se společnou měnou eurem zůstala od jara téměř nezměněna. Podporuje ji více než polovina Evropanů (52 %, +1 procentní bod), přičemž v 21 členských státech se pro euro vyslovila absolutní většina respondentů. Největší podpoře se euro těší v Lucembursku (79 %), Slovinsku (78 %), na Slovensku (78 %), v Estonsku (76 %) a Finsku (75 %).

Dodejme, že Eurobarometr je průzkum veřejného mínění, který Evropská komise pořádá dvakrát do roka. Poslední průzkum z podzimu 2013 proběhl formou osobních rozhovorů s respondenty v období mezi 2. a 17. listopadem 2013. Ve 28 členských státech a pěti kandidátských zemích (Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Černá Hora, Island, Turecko a Srbsko) bylo dotazováno celkem 32 409 osob.


(3. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(515)