Odhalování daňových podvodů: Daňová Kobra zachránila 270 milionů KčDaňová Kobra počátkem července 2014 poprvé zasáhla. Podle MF ČR se jí podařilo rozkrýt daňovou trestnou činnost a díky rychlé reakci a včasné výměně informací mezi členy daňové Kobry (společný tým Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel) se dle stejného zdroje podařilo zabránit škodě ve výši cca 270 milionů korun.

Výsledkem akce jsou kromě zachráněných finančních prostředků daňových poplatníků i 4 obviněné osoby z pokusu k trestnému činu zkrácení daně poplatku a podobné povinné platby.

Mezi obviněnými osobami mělo dojít k dohodě o vytvoření fiktivního obchodního řetězce. Snahou obviněných mělo být získání finančního prospěchu ve formě neoprávněně vyplaceného nadměrného odpočtu DPH. V rámci tohoto fiktivního řetězce mělo docházet k vystavování podvodných faktur, předávacích protokolů, příjmových dokladů a dalších dokumentů.

Pracovníkům daňové Kobry se podařilo zjistit, že předmětem plnění na fakturách mělo být zboží (tzv. "nanodisk"), které vůbec v uvedené formě neexistuje a je teprve ve fázi výzkumu. Na základě těchto fiktivních dokladů, které měly deklarovat dodání uvedeného zboží v hodnotě přesahující 1 miliardu korun na Kypr, měly osoby žádat vrácení částky 270 milionů korun ze státního rozpočtu.

Zadrženo 6 osob

Po získání a vyhodnocení těchto informací provedli ve středu ráno policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality akci s krycím názvem ELIS, při které zadrželi 6 osob, mezi nimi i pracovníka finančního úřadu. Ten zatím nebyl obviněn a kriminalisté jeho účast na případu dále prověřují. V rámci realizace došlo k provedení 7 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při kterých byly zajištěny doklady související s trestnou činností a nosiče elektronických dat.

Obviněným v případě pravomocného rozsudku hrozí trest odnětí svobody až na 10 let. Na hlavního organizátora této trestné činnosti byl včera podán státním zástupcem Městského státního zastupitelství v Praze návrh na vzetí do vazby.

MF ČR zdůrazňuje, že díky existenci efektivní spolupráce a koordinace aktivit mezi finanční správou, policií a celní správou, nedošlo k vyplacení takto vysoké sumy finančních prostředků.


(23. 7. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1306)