Objem bankovních úvěrů roste - ale pozor na zkresleníObjem úvěrů podnikům roste, a to díky těm v cizích měnách. Výraznější růst pak zaznamenávají úvěry domácnostem, kde to mají na svědomí především hypotéky. Vyplývá to z aktuální zprávy Banky a fakta České bankovní asociace. Jaká jsou konkrétní čísla? A jak se na nich podepisuje loňský zásah ČNB proti koruně?  


Ke konci listopadu 2013 celkový objem bankovních úvěrů vzrostl meziročně o více než 7 %, což platí společně pro korunové i cizoměnové úvěry. Objem korunových úvěrů vzrostl k 30. 11. 2013 o 2,8 %.

Asociace však upozorňuje, že vlivem devizových intervencí zahájených ze strany ČNB právě v listopadu je objem všech cizoměnových úvěrů vyjádřený v korunách poněkud nafouknut - vlivem oslabené koruny - a vypovídací schopnost, především u úvěrů podnikům a nerezidentům, kde hrají cizoměnové úvěry nezanedbatelnou úlohu, je proto omezenější.

Úvěry firmám, úvěry jednotlivcům

S ohledem na výše uvedené vzrostl podle zprávy ČBA objem úvěrů nefinančním podnikům meziročně o téměř 4 %. Po přibližném očištění od vlivu slabšího kurzu vzrostl podle ČBA objem úvěrů podnikům o 2,8 % na téměř 870,4 mld. Kč.

Objem korunových úvěrů podnikům meziročně v zásadě stagnoval (-0,1 %), k dynamice tak přispívají především cizoměnové - a konkrétně eurové - úvěry.

Objem úvěrů obyvatelstvu vzrostl podle zprávy ke konci listopadu meziročně o 4,5 %. Zřejmě se tak začíná potvrzovat trend mírného oživování v segmentu spotřebitelských úvěrů (+1,3 %). K růstu ale nejvíce přispívají úvěry na bydlení, a to konkrétně hypoteční úvěry (+6,6 %).

Zpráva ČBA dále uvádí, že za období leden-listopad 2013 byly uzavřeny smlouvy na nové korunové úvěry nefinančním podnikům (bez „kontokorentních, revolvingových úvěrů a pohledávek z karet“) v objemu 447 mld. Kč, což je o 28,8 % méně než za stejné období roku 2012.

Celou zprávu ČBA si můžete stáhnout zde.


(21. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(601)