O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Obchodníci připravte se: Letošní Vánoce budou jiné

Od adventu nás dělí již jen pár týdnů. Jisté je, že bude jiný. Covid-19 letos mění vše a dotkne se i toho, jak Češi tráví vánoční svátky a kde a za kolik nakupují vánoční dárky. Podle výzkumu Equa bank budou letošním nákupům dominovat e-shopy, kde chce pořídit dárky 60 % Čechů. A při výdajích za dárky budeme spíše střízliví – maximálně 5 tis. Kč je za ně ochotno letos vydat 60 % z nás. Plyne to z aktuálního výzkumu Equa bank.

Již v říjnu si pětina Čechů myslela, že pandemie ovlivní to, jak jsou zvyklí trávit vánoční svátky. Čtvrtina připouštěla, že vlastně zatím neví, zda to změní jejich Vánoce a polovina Čechů si nepřipouštěla, že by koronavirus jejich Vánoce ovlivnil. Poslední vývoj ale ukazuje, že letošní Vánoce prostě budou jiné.

Jedno je jisté – letos se změní to, za kolik a kde budeme dárky nakupovat. Téměř pětina Čechů si myslí, že bude letos o Vánocích šetrnější a za vánoční dárky vydá méně něž loni. Polovina z nás je ochotná utratit za vánoční dárky maximálně tolik, co loni. A jen 7 % Čechů počítá s tím, že se „plácnou přes kapsu“ a do dárků investují více než loni. Nejistota ohledně finanční situace se promítá i do skutečnosti, že třetina Čechů není schopna nyní říct, zda plánuje na dárcích spíše šetřit či nakoupí dárky ve stejné hodnotě jako loni.

Za kolik a kde lidé nakoupí?

Maximálně do pěti tisíc Kč chce letos nakoupit dárky 60 % Čechů a od 5 tis. do 10 tis. Kč pak 30 % z nás. A kde tyto peníze utratíme? Je jasné, že řada věcí v našem životě i vánoční nákupy se ještě více přesunou do on-line světa. V e-shopech chce vánoční dárky pořídit 60 % Čechů (loni to bylo 50 %). A zatímco menším kamenným obchodům dává přednost letos stejný počet nakupujících jako loni – 17 % respondentů, klesá obliba velkých nákupních center. Letos zde chce pořídit vánoční nákupy 21 % Čechů, přičemž loni to bylo 30 %.

„Trend přesunu nákupů na e-shopy je dlouhodobý a protiepidemická opatření ještě více urychlila. Equa bank s růstem síly e-shopů na českém maloobchodním trhu počítala, a proto jsme na jaře letošního roku jako první česká banka začali poskytovat platební metodu pro nákupy v e-shopech - odloženou platbu PlatímPak. Tyto odložené platby umožňují zákazníkům e-shopů nakupovat na internetu a zaplatit za zboží až potom, co ho mají doma a v klidu si ho zkontrolují. Odložená platba je vyhodnocena do 60 sekund a zboží stačí zaplatit kdykoliv do 30 dní od nákupu,“ řekla Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank. „Platební metoda PlatímPak odbourává dosud přežívající psychologické bariéry pro placení v e-shopech, kdy zákazníci buď nechtějí zadávat na internetu číslo karty, nebo nechtějí platit předem před obdržením zboží. To vše odložená platba řeší,“ dodává Petko.

Letos s předstihem?

Nákupy nechceme nechávat na poslední chvíli – aspoň si to Češi myslí. Od konce října do prvního adventního víkendu totiž chtělo zvládnout nákup dárků 86 % respondentů. Je samozřejmě otázka, zda toto předsevzetí nenarazí na všední realitu.

A zodpovědní chceme být nejen při včasném nákupu dárků, ale i při jejich financování. Z běžné výplaty, aniž by museli sáhnout do úspor či si půjčit, chce letos dárky kupovat 60 % Čechů. Z úspor, které na ně má, pak 37 % a půjčovat si na ně chce jen 1,4 % respondentů.

Změny se nedotknou jen nakupování dárků, ale i toho, s kým Vánoce strávíme. Z průzkumu vyplynulo, že je 15 % Čechů rozhodnuto omezit návštěvy příbuzných a známých během Vánoc s ohledem na vývoj pandemie. 40 % se rozhodne až podle toho, jaká bude během Vánoc aktuální situace. Přibližně třetina z nás si pak nechce nechat měnit koronavirem své Vánoce a chce navštívit příbuzné a známé jako každý rok. To, jak jsou tyto návštěvy pro nás důležité, je vidět i na skutečnosti, že jen 7 % respondentů odpovědělo, že na Vánoce nikoho nenavštěvuje.


(11. 11. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

E-shopy to jisí a ke všemu s tou novou službou od Equa Bank, Platím pak, je to ještě bezpečnější :) Takže já mám v nakupování jasno....
Služba PlatímPak zní skvěle, určitě to vyzkouším až budu kupovat dárky....

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5641)