O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2022

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Nové plány České pošty nic dobrého klientům nevěští

Česká pošta má mít v roce 2020 jen 691 poboček, zbytek budou franšízy: O státním podniku Česká pošta se v poslední době mluví zejména v souvislosti s údajným skandálem, kdy měl řadový člen sociální demokracie žádat třímiliónový úplatek po vlivném podnikateli, kterému dluží někteří zaměstnanci České pošty peníze. Ale chod takovéto instituce se pochopitelně nezastaví ani ve chvíli, kdy je celá záležitost prošetřována orgány v trestním řízení a plány tohoto státního podniku počítají s velkým omezením poboček a zřízením řady franšíz. Česká pošta má mít v roce 2020 jen 691 vlastních poboček, tedy asi čtvrtinu současného stavu. Zbylých 2500 pošt se má proměnit na franšízy.

Česká pošta už dříve oznámila, že k dosavadním 48 místům, které fungují jako partnerské franšízy, by mělo během letošního roku přibýt 200 dalších. Pak se má tempo předávání výrazně zrychlit. Poštovní služby by měly být poskytovány například na obecních úřadech, v obchodní centrech nebo v malých prodejnách, vždy pod logem České pošty. Na konci roku 2016 má být franšízovaných poboček 818, o rok později 1388 a na konci roku 2018 jich bude 1957. Český telekomunikační úřad stanovil, že pošta by měla pro zajištění obslužnosti Česka provozovat minimálně 2100 poboček. Tento projekt současného vedení České pošty naráží na odpor příslušného ministra. Ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá, ale několikrát uvedl, že chce zachovat nynější síť přes 3200 pošt.

Návrh změn se odvolává na projednání se Svazem měst a obcí, některé otázky ale zůstávají dál otevřené. Svazu měst a obcí, kterému předsedá bývalý ministr regionálního rozvoje a starosta Kyjova Ladislav Lukl například vadí, že není přesně stanovena odpovědnost pošty za situace, kdy by třetí subjekt selhal a poštovní služby přestal provozovat. Dalším nedořešeným sporem je stanovení otevírací doby pro veřejnost. Česká republika má v Evropě nejhustší síť pošt z pohledu rozlohy a zároveň největší dostupnost z hlediska počtu obyvatel. Zároveň má ale ČR nejnižší podíl partnerských poboček, a to 1,5 procenta. Například v Maďarsku činí podíl franšíz 18,8 procenta, v Rakousku 71,3 procenta, v Irsku 94,7 procenta, v Německu a Velké Británii dokonce 99 procent.

Václav Prokůpek

Použité zdroje: Česká pošta s.p., MV ČR, Svaz měst a obcí ČR


(4. 10. 2015 | prokupek)


Autorem tohoto textu není redakce těchto webových stránek, ale jeden ze čtenářů/ek: prokupek

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2022 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2109)